Śmierć saudyjskiego dziennikarza. Zabójcy mieli być szkoleni w USA

Środa, 23 czerwca (05:17)

Czterech Saudyjczyków, którzy brali udział w zabójstwie dziennikarza "Washington Post" Dżamala Chaszukdżiego, wcześniej uczestniczyło w szkoleniu paramilitarnym w USA - podał "New York Times". Szkolenie odbyło się to w ramach umowy zatwierdzonej przez Departament Stanu.

Według gazety kurs prowadziła grupa należąca do firmy Cerberus Capital Management. Szkolenie miało charakter defensywny i zostało opracowane pod kątem ochrony przywódców saudyjskich.

Odnosząc się do informacji "NYT", rzecznik Departamentu Stanu Ned Price wyjaśnił, że zgodnie z prawem nie może komentować "żadnych działań wiążących się z eksportem w dziedzinie obrony, o których donoszą media".

Price dodał, że polityka USA wobec Arabii Saudyjskiej "będzie traktować priorytetowo rządy prawa i poszanowanie praw człowieka".

Jak twierdzi nowojorski dziennik, w ubiegłym roku, w pisemnych odpowiedziach na pytania członków Kongresu USA, dyrektor wykonawczy Cerberus Louis Bremer potwierdził, że firma szkoliła czterech członków zespołu zabójców Chaszukdżiego. Do ustawodawców nigdy nie dotarły te wyjaśnienia.

Współpracujący jako komentator z amerykańskim dziennikiem "Washington Post" Chaszukdżi był krytykiem panujących w Arabii Saudyjskiej stosunków politycznych. W październiku 2018 roku wszedł do saudyjskiego konsulatu w Stambule w celu odebrania dokumentów potrzebnych mu do zawarcia małżeństwa i od tej pory nikt go więcej nie widział.

Zebrany w ramach międzynarodowego niezależnego dochodzenia materiał dowodowy wskazuje, iż Chaszukdżiego zamordowali obecni w konsulacie agenci saudyjskich służb specjalnych. Następnie wywieźli z Turcji jego pokawałkowane zwłoki. Władze Arabii Saudyjskiej konsekwentnie twierdzą, że nie miały nic wspólnego ze zbrodnią.

Według lutowego raportu wywiadu amerykańskiego następca tronu Arabii Saudyjskiej i faktyczny władca królestwa, książę Muhammad ibn Salman zatwierdził operację mającą na celu schwytanie lub zabicie dziennikarza./RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Magdalena Partyła