Byłoby ważne nie tylko dla Polski, ale przede wszystkim dla Rosji i dla całego świata, gdyby Rosja w pełni "zdestalinizowała" swoją pamięć historyczną i swoją historyczną świadomość - powiedział Radosław Sikorski w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS. Minister spraw zagranicznych zaznaczył, że poprawa stosunków Polski z Rosją nie oznacza oddalenia naszego kraju od USA.

Stany Zjednoczone bardzo nam pomogły, kiedy wyzwoliliśmy się od komunizmu, kiedy dokonaliśmy transformacji z gospodarki nakazowej do wolnej gospodarki oraz w naszych aspiracjach, by dołączyć do instytucji zachodnich, jak OECD, WTO i oczywiście NATO - oświadczył Sikorski.

Podkreślił, że USA i Polskę łączą więzi sojusznicze i zwrócił uwagę, że istnieje też szansa na wzmocnienie więzi ekonomicznych w związku z planami eksploatacji gazu ziemnego z łupków bitumicznych w Polsce przez koncerny amerykańskie. To będzie polsko-amerykańska joint-venture - powiedział, przypominając, że gaz taki eksploatuje się już z powodzeniem w USA.

Szef MSZ prowadził w Waszyngtonie rozmowy z koncernami, które otrzymały koncesje na wydobycie gazu w Polsce, m.in. z Chevronem.