Nie należy się spodziewać szybkiego zakończenia negocjacji w sprawie budowy tarczy antyrakietowej w Polsce, ostrzegł w Brukseli polski minister spraw zagranicznych. Negocjacje mogą potrwać i prawie na pewno potrwają jeszcze wiele miesięcy - tłumaczył Radosław Sikorski, który wziął udział w spotkaniu szefów dyplomacji krajów NATO.

W sprawie tarczy należy zachować większy umiar. To jest projekt, który będzie realizowany przez wiele lat - powiedział Sikorski. W czwartek skończyła się kolejna ich runda. Brał w niej udział w Warszawie główny amerykański negocjator John Rood.

Według szefa polskiej dyplomacji, to Amerykanie poprosili, by rozmowy odbywały się na niższym szczeblu, by eksperci wojskowi mogli uzgodnić szczegóły. Sikorski dodał, że podczas dzisiejszego spotkania ministrów NATO temat tarczy nie był poruszany.

Nieoficjalnie mówi się także, że polski rząd bierze pod uwagę zmianę na stanowisku prezydenta USA, który może mieć inne poglądy na temat tarczy. Pytany o to szef polskiej dyplomacji, powiedział, że "na tym polega ryzyko polityczne".