Rwanda: Youtuber skazany na 7 lat więzienia za parodiowanie polityków

Piątek, 12 listopada 2021 (20:58)

Dieudonne Niyonsenga, którego krytykujący władze Rwandy kanał na YouTube zanotował ponad 15 mln wyświetleń, został skazany na siedem lat więzienia za "fałszerstwo, parodiowanie i upokarzanie urzędników państwowych" - podał w piątek portal Al-Dżazira.

Złożymy apelację od wyroku przeciwko Niyonsenga (...), to po prostu nie jest w porządku - powiedział w piątek Gatera Gashabana, obrońca skazanego.

Ze względu na negatywne konsekwencje, jakie jego przestępstwa miały dla społeczeństwa Rwandy, sąd nakazuje natychmiastowe aresztowanie Dieudonne Niyonsenga - powiedział sędzia uzasadniając wyrok.

Aresztowania dziennikarzy w Rwandzie

Niyonsenga, znany jako Cyuma - "żelazo", omawiał na swoim kanale przypadki naruszeń praw człowieka w Rwandzie. Jego uwięzienie nastąpiło kilka tygodni po tym, gdy do więzienia trafił kolejny głośny krytyk prezydenta Paula Kagame. Paul Rusesabagina, którego bohaterstwo w czasie wojny domowej w latach 90. zainspirowało twórców filmu "Hotel Rwanda", został we wrześniu skazany na 25 lat pozbawienia wolności.

W zeszłym miesiącu władze Rwandy aresztowały również sześć osób - w tym dziennikarza i członków partii opozycyjnej - oskarżonych o szerzenie pogłosek, których rzekomym celem było wszczęcie w kraju powstania.

W marcu tego roku Human Rights Watch oskarżyło władze Rwandy o łamanie praw człowieka. Wspierany przez zachodnich darczyńców prezydent Kagame zaprzeczył oskarżeniom o represje.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Arkadiusz Grochot