Rosyjskie bombowce naruszyły przestrzeń powietrzną Danii. O incydencie poinformowała duńska agencja Ritzau. Według jej źródeł były to samoloty typu Tupolew. Duńczycy poderwali dwa myśliwce F- 16, które namierzyły intruzów. Duńczycy podkreślają że nigdy wcześniej rosyjskie samoloty nie znalazły się tak blisko terytorium Danii.

Do poprzedniego incydentu doszło pod koniec października. Rosyjskie samoloty były też namierzane przez lotnictwo brytyjskie i norweskie. Wzmożoną aktywność rosyjskich bombowców zaobserwowano również w pobliżu terytoriów Stanów Zjednoczonych.

Rosja przeprowadziła właśnie próbę balistycznej rakiety "Siniewa". Wystrzelona z atomowego okrętu podwodnego na Morzu Barentsa trafiła w cel na poligonie na Kamczatce. Rosja wznowiła loty bombowców strategicznych, ostatnio dwie eskadry rosyjskiej floty wypłynęły na Pacyfik i Morze... czytaj więcej

Podobne operacje należały do codzienności w okresie zimnej wojny, zarzucono je w 1992 roku, po upadku ZSRR. Obecnie obserwatorzy wskazują na rosnące napięcie między Rosją Putina i niektórymi mocarstwami zachodnimi. Według nich to również wyraz rosnącej pewności siebie Rosji na arenie międzynarodowej.