Rosjanie przedłużyli areszt ukraińskiej pilotce. "Może nie dożyć procesu"

Wtorek, 10 lutego 2015 (19:35)

Rosyjski sąd przedłużył do 13 maja areszt ukraińskiej pilotce wojskowej Nadii Sawczenko, która jest przetrzymywana w Rosji w areszcie śledczym od lipca. Od 13 grudnia prowadzi strajk głodowy. Jej prawnicy obawiają się, że może ona nie dożyć procesu.

Więziona w Rosji ukraińska pilotka wojskowa Nadia Sawczenko została oficjalnie zarejestrowana przez Centralną Komisję Wyborczą w Kijowie jako deputowana Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy. Rosyjska pozarządowa organizacja Memoriał, broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie,... czytaj więcej

Według akt sprawy 33-letnia porucznik Sawczenko walczyła na wschodzie Ukrainy w szeregach ochotniczego batalionu Ajdar. W czasie starć z siłami prorosyjskimi w obwodzie ługańskim została wzięta do niewoli, a 8 lipca znalazła się w Rosji, w areszcie śledczym w Woroneżu. Rosyjskie władze oskarżają ją o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem.

Sawczenko tłumaczy, że została pojmana przez separatystów i przekazana rosyjskim agentom wywiadu, a następnie nielegalnie przewieziona do Rosji.

Sawczenko głoduje, by zaprotestować przeciw zarzutom, która określa jako fałszywe i motywowane politycznie. We wtorek wychudzona pilotka została przyprowadzona do sądu w kajdankach i zamknięta w metalowej klatce na sali sądowej.

Absolutnie nie zgadzam się z zarzutami. To pełen fałszu cyrk, który musi się skończyć i powinnam wreszcie wrócić do mojej ojczyzny -
powiedziała Sawczenko. Będę kontynuować strajk głodowy (...) aż do dnia mojego powrotu na Ukrainę - dodała.

Prawnicy pilotki obawiają się o stan jej zdrowia. Ludzie prowadzący strajki głodowe żyją bez leków maksymalnie 60 dni. Z lekami - miesiąc, może półtora miesiąca dłużej. A jej areszt został przedłużony o trzy miesiące - powiedział adwokat Sawczenko Ilja Nowikow. To nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwym sądem - dodał.

W październiku jeden z sądów w Moskwie przedłużył - podczas zamkniętego posiedzenia - areszt Sawczenko do 13 lutego.

Weszła do parlamentu po październikowych wyborach

W listopadzie Sawczenko została oficjalnie zarejestrowana przez Centralną Komisję Wyborczą w Kijowie jako deputowana Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.

Sawczenko weszła do parlamentu po październikowych wyborach, w których zajmowała pierwsze miejsce na listach partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko.

Rosyjska pozarządowa organizacja Memoriał, broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie, uznała Sawczenko za jednego z 46 więźniów politycznych przetrzymywanych przez władze rosyjskie.

Wśród więźniów politycznych w Rosji Sawczenko jest jedyną osobą bez rosyjskiego obywatelstwa. Władze Rosji oskarżają ją o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem, w strefie konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF24-PAP