Rosja odpowiedziała na "listę Magnitskiego"

Sobota, 22 października 2011 (21:35)

Rosyjskie MSZ potwierdziło w sobotę wprowadzenie zakazu wjazdu na terytorium Rosji przedstawicieli władz amerykańskich. To odpowiedź na zakaz wjazdu do USA osób z tzw. listy Magnitskiego, które są współodpowiedzialne za śmierć tego prawnika.

Na podstawie zasady wzajemności zatwierdzono spis obywateli USA, których pobyt na terenie Federacji Rosyjskiej został uznany za niepożądany - powiedział przedstawiciel MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz. Dodał, że na liście znaleźli się "waszyngtońscy urzędnicy wysokiej rangi, którzy mają związki z przestępstwami w sferze humanitarnej".

Rzecznik rosyjskiego MSZ nie wymienił nazwisk tych urzędników, którym przypisał odpowiedzialność m.in. za "legalizację tortur w amerykańskich specjalnych więzieniach", a także "niewyjaśnione zabójstwa cywilów w Iraku i Afganistanie". O "symetrycznej odpowiedzi" MSZ Rosji na wprowadzenie przez Departament Stanu USA sankcji wizowych wobec rosyjskich urzędników państwowych odpowiedzialnych za śmierć Siergieja Magnitskiego informował już w sierpniu rosyjski dziennik "Kommiersant".

Magnitski - 37-letni prawnik zaangażowany w walkę z korupcją - zmarł 16 listopada 2009 roku w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie. Wcześniej przez prawie rok był przetrzymywany w moskiewskim więzieniu Butyrki.

W ocenie ekspertów z zakresu medycyny sądowej, Magnitskiemu, prawnikowi funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management (HCM), nie udzielono należytej pomocy lekarskiej podczas jego pobytu w więzieniu śledczym. Obrońcy praw człowieka nie wykluczają też, że Magnitski został pobity na śmierć.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF24-PAP