Putin: Skandal hakerski w USA nie leży w naszym interesie. Winią Rosję, by odwrócić uwagę

Środa, 12 października 2016 (19:29)

Skandal, jaki wybuchł w USA wokół zarzutów, że rosyjscy hakerzy wykradli e-maile Partii Demokratycznej, nie jest w interesie Rosji. Obie strony prezydenckiej kampanii wykorzystują temat Rosji do swoich celów - powiedział prezydent Federacji Władimir Putin.

Władze Stanów Zjednoczonych oskarżyły Rosję o ataki hakerskie na amerykańskie systemy wyborcze i organizacje polityczne. Wskazują, że doszło w nich w kontekście kampanii przed listopadowymi wyborami do Białego Domu. We wtorek amerykańskie władze zapowiedziały, że rozważają różne rodzaje odpowiedzi.

Rozpoczęli tę histerię, mówiąc, że to (hakowanie) jest w interesie Rosji. Ale to nie ma nic wspólnego z interesami Rosji - powiedział Putin na forum biznesowym w Moskwie.

Histeria została rozpętana, by odwrócić uwagę Amerykanów od treści tego, co hakerzy ujawnili. Z jakiegoś powodu nikt o tym nie mówi. Mówią o tym, kto to zrobił. Czy to naprawdę takie ważne? - pytał retorycznie.

Dodał, że przed wyborami 8 listopada amerykańscy politycy po obu stronach, czyli i Demokraci i Republikanie, nadużywają antyrosyjskiej retoryki.

Z dekadę temu nie wspominaliby wcale o Rosji, bo nawet nie było warto o niej mówić, takie trzeciorzędne regionalne zupełnie nieinteresujące mocarstwo. Teraz problemem numer jeden w kampanii wyborczej stała się Rosja. Tylko o tym mówią. To, oczywiście, jest bardzo przyjemne, ale tylko częściowo, bo wszyscy uczestnicy nadużywają antyrosyjskiej retoryki i zatruwają nasze dwustronne relacje - mówił rosyjski prezydent.

W podobnym tonie wypowiadał się w środę szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla stacji CNN, którego fragmenty udostępniono.

Wszyscy w USA mówią teraz, że Rosja kontroluje debatę prezydencką. To oczywiście schlebiające nam (...) ale całkowicie bezpodstawne - powiedział minister. Mówienie, że Rosja miesza się w wewnętrzne sprawy USA, jest śmieszne - podkreślił Ławrow.

Władze USA podejrzewają rosyjskich hakerów o przeprowadzenie ujawnionego w lipcu ataku na Komitet ds. kampanii wyborczych Demokratów (DCCC). Wcześniej ujawniono ataki na Krajowy Komitet Partii Demokratycznej (DNC), a także sztab odpowiadający za kampanię demokratycznej kandydatki do Białego Domu Hillary Clinton. W sierpniu podano, że FBI ma dowody, że zagraniczni hakerzy dostali się do baz danych dwóch stanowych systemów wyborczych w USA: w Arizonie i Illinois.

(az)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat