Putin nie spotka się z prezydentem Turcji na konferencji klimatycznej

Poniedziałek, 30 listopada 2015 (12:25)

Prezydent Władimir Putin nie spotka się w Paryżu podczas konferencji klimatycznej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem - poinformował w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Nie jest planowane spotkanie z prezydentem Erdoganem i do takiego spotkania nie dojdzie - zapowiedział Pieskow. Nie wykluczamy spotkania z prezydentem Barackiem Obamą, prawdopodobnie odbędzie się ono w kuluarach konferencji - dodał.

W ostatnich dniach między Turcją a Rosją doszło do ochłodzenia stosunków po zestrzeleniu w zeszły wtorek przez Turcję rosyjskiego bombowca SU-24, który miał naruszyć przestrzeń powietrzną tego kraju przy granicy z Syrią. Moskwa twierdzi, że rosyjski samolot nie opuścił syryjskiej przestrzeni powietrznej. Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że uważa zestrzelenie Su-24 za akt nieprzyjacielski, a prezydent Putin oświadczył, że zestrzelenie maszyny w Syrii wykracza poza ramy walki z terroryzmem.

Jak pisze agencja TASS turecki prezydent próbował dwukrotnie dzwonić do Putina i potem przysłał oficjalne zaproszenie na spotkanie 30 listopada z rosyjskim przywódcą podczas konferencji w Paryżu. Doradca prezydenta Putina Jurij Uszakow tłumaczył dziennikarzom niechęć Putina do spotkania z Erdoganem "brakiem gotowości tureckiej strony do elementarnych przeprosin z związku z incydentem z samolotem".

Putin podpisał w sobotę dekret wprowadzający w życie kroki odwetowe wobec Turcji, głównie o charakterze gospodarczym, za zestrzelenie rosyjskiego bombowca.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF FM/PAP