Chińska influencerka znana pod pseudonimem Cuihua zmarła podczas obozu odchudzającego w północno-zachodnich Chinach. 21-latka próbowała zrzucić 100 kilogramów, wykonując serie intensywnych ćwiczeń.

Jak podały państwowe media, Cuihua dokumentowała swoim obserwatorom drogę do utraty wagi na chińskiej wersji TikToka, Douyin, w celu zachęcenia ludzi do walki z otyłością. Nastolatka publikowała filmy z wykonywanych ćwiczeń, informując, że jej celem jest utrata 100 kilogramów wagi.

Niezdrowa walka z otyłością?

Jak poinformowało China National Radio, Cuihua zidentyfikowana pod nazwiskiem Zhou uczestniczyła w kilku obozach odchudzających w różnych miastach. Kobieta straciła 27 kilogramów w ciągu dwóch miesięcy przed śmiercią.

Cuihua uczestniczyła w ostatnim obozie w prowincji Shaanxi zaledwie dwa dni przed śmiercią. Zhou zdecydowała się ograniczyć swoją dietę, jednocześnie poddając się intensywnym ćwiczeniom.

Obozy odchudzające to biznes, który rozwija się w zatrważającym tempie, tworzy kłamliwe reklamy i przekonania o zdrowiu. Często zdarza się, że uczestnicy doznają kontuzji podczas treningów bez odpowiedniego nadzoru specjalistów - zaznacza państwowa agencja informacyjna China News Service.

Jak podały państwowe media, rodzina zmarłej 21-latki otrzymała rekompensatę z obozu w Shaanxi.

Trwa dochodzenie w sprawie śmierci młodej influencerki i tego, czy obóz stosował niewłaściwe lub zbyt intensywny program treningowy.

Temat influencerki, która umieszczała informacje dotyczące swojej walki z otyłością w celu inspirowania swoich obserwatorów, skłonił również państwowe media do ostrzegania przed obozami odchudzającymi i zwrócenia uwagi na presję, jaka jest nakładana na kobiety w związku z ich wyglądem i wagą.

Zwiększona kontrola influencerów

Śmierć 21-latki doprowadziła również do zintensyfikowania kontroli nad działalnością twórców internetowych. Wcześniej, bo kilka tygodni temu, młody mężczyzna zmarł po tym, jak transmitował na żywo wypicie kilku butelek chińskiego spirytusu.

Według ekspertów, nawet pozornie zdrowe zachowania, jak zwiększanie liczby ćwiczeń, mogą być szkodliwe, zwłaszcza wtedy, gdy motywowane są negatywnym obrazem własnego ciała i niską samooceną.

Autor: Kacper Malinowski.