Prezydent Czech o reparacjach: Nie mamy powodu tym się zajmować

Piątek, 21 września 2018 (23:46)

​Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

Przeszłość powinniśmy zostawić historykom - dodał czeski prezydent, cytowany przez CTK.

Jak pisze ta agencja, Zeman odpowiadał na pytanie Steinmeiera o "czeskie stanowisko dotyczące reparacji wojennych, o których mówi Polska". 

Do wypowiedzi Zemana doszło na zakończenie jego trzydniowej wizyty w Niemczech. 

W Polsce sprawa reparacji pojawiła się na konwencji Zjednoczonej Prawicy w lipcu 2017 roku, kiedy prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". 

W styczniu szef MSZ Jacek Czaputowicz oświadczył w Berlinie, że Polska chce, by dyskusja o reperacjach była prowadzona na poziomie ekspertów. Jak zastrzegł, na tym etapie nie jest to kwestia, która stanowi balast w stosunkach między rządami w Berlinie i Warszawie. 

wywiadzie na początku września dla "Spiegla" szef polskiej dyplomacji stwierdził, że istnieją różnice między reparacjami za drugą wojnę światową dla Polski i dla państw Zachodu. Przyznał, że między Warszawą a Berlinem istnieją różnice prawne w kwestii odszkodowań wojennych

Odpowiadając na pytanie o konkretną sumę, Czaputowicz ocenił, że wskazywanie jej "byłoby przedwczesne".

(ph)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat