Premier Francji: Wypuszczenie na wolność dżihadysty było błędem. "Potrzeba nowej relacji z islamem"

Piątek, 29 lipca 2016 (09:53)

Premier Francji - Manuel Valls - przyznał w piątek w wywiadzie dla dziennika "Le Monde", że decyzja sądu o wypuszczeniu na wolność jednego z dżihadystów, który później zabił księdza w Normandii, była błędem. Potrzeba "nowej relacji z islamem we Francji" - dodał. Jeden ze sprawców dżihadystycznego ataku na księdza w Saint-Etienne-du-Rouvray, Adel Kermiche, przebywał przez jakiś czas w areszcie. Ciążyły na nim zarzuty związane z dwukrotną próbą przedostania się do Syrii.

Powinno to doprowadzić sędziów do tego, by przyjęli inne podejście, sprawa po sprawie, biorąc pod uwagę daleko posunięte praktyki kamuflowania się dżihadystów - oświadczył szef rządu. Przestrzegł zarazem przed "łatwością zrzucania na sędziów odpowiedzialności za ten akt terroru".

Nicolasowi Sarkozy'emu puściły nerwy - ocenił Valls, komentując krytyczne wobec jego rządu wypowiedzi byłego prezydenta i lidera Republikanów. Jak oświadczył, "dyskredytowania lewicy poprzez podsycanie lęków w celu zbicia kapitału politycznego" nie można "usprawiedliwić prawyborami na prawicy ani przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi" we Francji.

Mój rząd nie będzie tym, który stworzy francuskie Guantanamo - podkreślił. Przestrzegł, że wojna z terroryzmem będzie długa i dojdzie do kolejnych zamachów. Ale wygramy ją, ponieważ Francja ma strategię, by to uczynić - zapewnił Valls. Musimy najpierw zniszczyć tego wroga na zewnątrz - dodał.

Francuski premier opowiedział się także za wprowadzeniem zakazu finansowania meczetów z zagranicy "przez pewien okres, który należy ustalić" i za tym, by "imamowie byli kształceni we Francji, a nie gdzieś indziej". Musimy "wypracować nową relację z islamem we Francji" - wskazał.

Jeden ze sprawców dżihadystycznego ataku na księdza w Saint-Etienne-du-Rouvray, Adel Kermiche, przebywał przez jakiś czas w areszcie. Ciążyły na nim zarzuty związane z dwukrotną próbą przedostania się do Syrii. W marcu tego roku areszt zamieniono warunkowo na areszt domowy, z obowiązkiem noszenia bransoletki elektronicznej. Kermiche miał zgodę na opuszczanie mieszkania na kilka godzin dziennie.

Niepopularny socjalistyczny rząd od zamachu w Nicei, w którym 14 lipca zginęło 84 ludzi, jest oskarżany przez prawicową i skrajnie prawicową opozycję o nieskuteczność w walce z terroryzmem.

Sarkozy oskarżył w tym tygodniu lewicę o to, że została "sparaliżowana" przetaczającą się przez kraj "przemocą i barbarzyństwem". Zarzucił rządowi, że zasłania się "prawnymi argumentami", aby odrzucić propozycje opozycji w zakresie walki z terroryzmem.

APA

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat