Pożar na statku imigrantów, są dziesiątki ofiar. Brakuje miejsca dla ciał i rozbitków

Czwartek, 3 października 2013 (10:58)
Aktualizacja: Czwartek, 3 października 2013 (12:54)

Co najmniej 92 imigrantów zginęło u brzegów włoskiej wyspy Lampedusa, gdy statek, którym płynęli z Libii, stanął w płomieniach i przewrócił się. Na pokładzie byli głównie uciekinierzy z Erytrei i Somalii. 151 rozbitków uratowano, 250 osób uważa się za zaginione.

To tragedia bez precedensu - mówią lekarze na włoskiej wyspie. Jak informują władze, na Lampedusie brakuje miejsc zarówno dla wyławianych ciał ofiar, jak i rozbitków, którym potrzeba jest pomoc medyczna. Według samych uchodźców, na statku było około 500 osób.

Pożar na statku imigrantów wybuchł w momencie, kiedy jednostka znajdowała się pół mili od brzegu. Według karabinierów, to sami uchodźcy podpalili koce na pokładzie, by straż przybrzeżna mogła ich dostrzec i przetransportować na ląd.

Gdy płomienie rozprzestrzeniły się, a statek zaczął się przewracać, ludzie zaczęli wskakiwać do wody.

Włoska policja aresztowała na brzegu jednego z rozbitków - młodego Tunezyjczyka, którego imigranci rozpoznali jako współorganizatora próby przeprawy do Włoch.

Papież Franciszek: To hańba

Nie znamy rozmiarów tej tragedii, ale to potworność - powiedziała burmistrz Lampedusy Giusi Nicolini.

Katastrofą natychmiast zajął się włoski parlament. Deputowany formacji byłego premiera Mario Montiego, działacz katolickiej Wspólnoty świętego Idziego Mario Marazziti zaapelował w izbie, by ogłosić dzień żałoby narodowej.

Zareagował również Watykan. Na profilu papieża Franciszka na Twitterze zamieszczono jego apel o modlitwę za ofiary tragedii. Media przytaczają też słowa papieża, który na wiadomość o tym, co się stało, miał powiedzieć: To hańba.

(edbie)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF24-PAP