Polska ambasada zniknie z centrum Moskwy?

Środa, 3 września 2008 (21:35)

Nie mam informacji o zakończeniu okresu umowy dzierżawy - mówi dziennikarzowi RMF FM rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Chodzi o sprawę przenosin polskiej ambasady w Moskwie. Dziennik "Nowyje Izwiestija" podał, że za kilka lat kończy się dzierżawa działki, na której stoją budynki polskiego przedstawicielstwa i nasza placówka może zostać zmuszona do przeprowadzki.

Polscy dyplomaci mieliby przenieść się do zachodniej części miasta. Dla porównania - rosyjska ambasada w Warszawie stoi w samym centrum stolicy, a czterohektarowa działka jest własnością Federacji Rosyjskiej.

Gazeta napisała, że nie ma żadnych dokumentów potwierdzających, że ziemia, na której stoją obiekty polskiej ambasady, zostały przekazane Polsce na własność lub w wieczystą dzierżawę.

A jednak przyjedzie! 11 września Polskę odwiedzi szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak poinformował rzecznik MSZ w Moskwie, minister spotka się z premierem Donaldem Tuskiem i szefem resortu spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Cieszymy się z tej wizyty - skomentował Radosław... czytaj więcej

"Nowyje Izwiestija" piszą, że problem siedziby nowej ambasady będzie jednym z tematów rozmów ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa podczas wizyty w Polsce, planowanej na 11 września.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF FM - newsroom