Policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o ataki w Birmingham

Poniedziałek, 7 września (09:18)
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 września (10:59)

Brytyjska policja zatrzymała mężczyznę, który ma związek z atakami z użyciem noża w Birmingham. W niedzielę zginęła tam jedna osoba, siedem zostało rannych.

27-latek został zatrzymany pod zarzutem morderstwa i usiłowania zabójstwa. Wpadł w ręce policjantów w dzielnicy Selly Oak w Birmingham ok. godz. 4 nad ranem w poniedziałek.

Śledczy poinformowali, że ataki nożownika - wiele na to wskazuje - nie miały związku ze zorganizowaną przestępczością ani terroryzmem.

"Aresztowaliśmy mężczyznę podejrzanego o morderstwo i siedem zarzutów usiłowania zabójstwa w związku z atakami z użyciem noża w Birmingham" - podała policja na Twitterze.

Do ataków doszło w czterech różnych miejscach, popularnych wśród młodych ludzi. Policja informowała w niedzielę, że dwie ranne osoby - kobieta i mężczyzna - mają poważne obrażenia.

Seria pytań pod adresem policji

Mimo aresztowania podejrzanego mężczyzny, brytyjskie media nie są zachwycone początkową reakcją służb porządkowanych - informuje korespondent RMF FM w Londynie. Dlaczego napastnika nie obezwładniono wcześniej? - pytają.

W ciągu dwóch godzin 27-latek dokonał czterech ataków, w czterech różnych miejscach Birmingham. Według relacji świadków, systematycznie realizował swój plan. Media chcą także wiedzieć, co spowodowało, że nagrania z kamer przemysłowych - które ukazują mężczyznę na ulicach Birmingham - opublikowano dopiero 15 godzin po ostatnim ataku. Okazało się to kluczowe dla śledztwa. Już późnym wieczorem w niedzielę policja otrzymała prawie 300 zgłoszeń.

Po weryfikacji nadesłanych informacji, aresztowania dokonano nad ranem w poniedziałek. Ale - jak zauważają komentatorzy - opóźnienie w upublicznieniu wizerunku podejrzanego mogło negatywnie wpłynąć na przebieg śledztwa. Sprawca mógł znaleźć się na drugim końcu Wielkiej Brytanii, albo uciec do innego kraju.

Po aresztowaniu podejrzanego, policji pozostaje dokładne ustalanie okoliczności niedzielnego ataku oraz motywów działania sprawcy.

Według niektórych doniesień, ataki zaczęły się od awantury z mężczyzną, który rozmawiał z kobietą. Został on kilka razy ugodzony nożem. Miały także paść obelgi o charakterze rasistowskim - choć to nie zostało potwierdzone.

Kluczowe dla dochodzenia będą zeznania świadków i przesłuchanie samego zatrzymanego.


Policja szuka nożownika, który zaatakował w Birmingham

Jedna ofiara i siedem osób rannych – to bilans nocnych ataków z użyciem noża w centrum Birmingham w środkowej Anglii. Policja szuka napastnika. czytaj więcejArtykuł pochodzi z kategorii: Świat

Bogdan Frymorgen

Urszula Gwiazda