Muzeum Powstania Warszawskiego podpisało umowę z gruzińskim ministerstwem kultury, w którym zobowiązało się przebudować muzeum byłego przywódcy Związku Radzieckiego w jego rodzinnym Gori. Dyrektor polskiej placówki, Jan Ołdakowski, mówi, że najtrudniejsze będzie podważenie kultu Generalissimusa wśród mieszkańców miasteczka.

Mieszkańcy Gori, w którym się urodził Stalin, mówią, że być może to jest wielki zbrodniarz, ale jeden z największych ludzi na świecie. (…) Jest to pewnego rodzaju duma abstrahująca od wymiaru moralnego - stwierdził Ołdakowski.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w rozmowie z reporterem RMF FM zdradził pomysł na przekształcenie muzeum Stalina: To pomysł na przekształcenie muzeum Stalina na muzeum propagandy radzieckiej. (…) Należy propagandę radziecką, która jest w tym muzeum, obudować komunikatem pokazującym, jak zakłamywano historię. Pomnik i domek, w którym urodził się Stalin, mogą zostać. Posłuchaj:

Jak dowiedział się Krzysztof Zasada, pomnik Józefa Stalina, który obecnie sto na placu w Gori, ma trafić na teren zamknięty placówki.

Muzeum Józefa Stalina zostało otworzone w 1937 r. Jest to swego rodzaju skansen, w którym czas zatrzymał się w 1953 r. W placówce zgromadzono przedmioty, które należały do Stalina, m.in. meble, rzeczy osobiste i dary, które otrzymywał na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Znajdują się tam także dokumenty, fotografie, ilustracje i wycinki gazet z różnych okresów życia radzieckiego przywódcy.

Obok głównego budynku muzeum można oglądać odrestaurowaną chatę, w której socjalistyczny wódz przyszedł na świat i spędził pierwsze cztery lata życia. Na placu przed muzeum ustawiony został opancerzony wagon, którym podróżował Stalin.