Piłkarze Iraku po raz pierwszy w historii zdobyli Puchar Azji. W finałowym meczu, który odbył się w stolicy Indonezji, Dżakarcie, Irakijczycy pokonali drużynę z Arabii Saudyjskiej 1:0.

Gol na miarę historycznego zwycięstwa zdobył w 72. minucie spotkania kapitan reprezentacji Iraku Younes Mahmoud Khalef.

Było to jego czwarte trafienie w turnieju.

Przed zawodami drużyna Iraku nie była wymieniana w gronie faworytów. W trakcie trwania turnieju dosyć przypadkowa grupa zawodników stworzyła prawdziwy zespół, który w finale niemal całkowicie zdominował trzykrotnych triumfatorów Pucharu Azji.

Irackie władze w obawie przed zamachami na kibiców piłkarskich wprowadziły w Bagdadzie specjalne środki – godzinę policyjną i zakaz ruchu pojazdów do poniedziałkowego poranka. Przypomnijmy, w środę 51 osób zginęło, a wielu zostało rannych w dwóch zamachach bombowych na kibiców, którzy fetowali sukcesy Iraku w rozgrywkach Pucharu Azji.