Papież: Wspomnienie świętych skłania nas do tego, by wznieść oczy ku niebu

Piątek, 1 listopada 2019 (13:04)

"Dzisiejsza uroczystość Wszystkich Świętych przypomina nam, że wszyscy jesteśmy wezwani do świętości" - powiedział w piątek papież Franciszek. Mówił wiernym, że w tych dniach krążą również "negatywne" przekazy na temat śmierci i zmarłych.

Zwracając się do tysięcy ludzi zgromadzonych w południe na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański papież podkreślił: Święci i święte wszystkich czasów, których czcimy razem, nie są po prostu symbolami, odległymi i nieosiągalnymi istotami ludzkimi. Przeciwnie - dodał - to osoby, które mocno stąpały po ziemi; doświadczyły codziennego trudu egzystencji ze swoimi sukcesami i porażkami znajdując w Bogu siłę, by zawsze się podnieść i podążać dalej.

Franciszek wskazywał, że "świętość to dar i wezwanie" i wyraża się także we wzięciu na siebie odpowiedzialności i życiu w duchu miłosierdzia.

Wszystkich Świętych

Nie mam ojca. Zmarł wiele lat temu. Całe życie chorował na głowę, ale zabiło go serce i cukrzyca. Moim najwcześniejszym wspomnieniem z dzieciństwa jest sypialnia - siedzę z bratem pod kołdrą i płaczę. Karetka właśnie odwiozła tatę do szpitala, a ja wylewam z oczu gorzko-słodkie pożegnanie.... czytaj więcej


Mówiąc o świętych jako wzorach do naśladowania wskazał: Jest wśród nich wielu świadków świętości z sąsiedztwa, świętości osób, które żyją blisko nas i są odblaskiem obecności Boga.

Wspomnienie świętych skłania nas do tego, by wznieść oczy ku niebu: nie po to, aby zapominać o realiach ziemi, ale by się z nimi zmierzyć z większą odwagą i nadzieją - wyjaśnił papież.

Zapowiedział, że w Dzień Zaduszny odprawi mszę w katakumbach Priscilli; "jednym z miejsc pochówku pierwszych chrześcijan w Rzymie" - przypomniał.

W tych dniach, w których niestety krążą także przekazy negatywnej kultury na temat śmierci i zmarłych, zachęcam do tego, by nie zaniedbać wizyty i modlitwy na cmentarzu. To będzie akt wiary - wezwał.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Nicole Makarewicz