Papież: Seks to dar Boży, a nie tabu

Środa, 19 września 2018 (05:24)

​Papież Franciszek powiedział, że “seks to dar Boży". "To żadne tabu, to dar od Boga, to dar, jaki daje nam Pan. Ma dwa cele: kochać się i powoływać życie"; to "pasja, namiętna miłość" - mówił papież podczas spotkania z młodzieżą z Francji.

Watykan ogłosił zapis wypowiedzi Franciszka z poniedziałkowej spontanicznej rozmowy z młodzieżą z diecezji Grenoble-Vienne.

Papież podkreślił: Prawdziwa miłość jest namiętna; miłość między mężczyzną a kobietą, gdy jest namiętna, prowadzi do tego, że daje życie na zawsze; ciałem i duszą. Jedno ciało; to jest wielkość seksualności - dodał Franciszek. Następnie stwierdził: Tak należy mówić o seksualności. I tak należy przeżywać seksualność, w tym wymiarze; miłości między mężczyzną a kobietą na całe życie.

To prawda, że nasze słabości, nasze duchowe upadki prowadzą nas do korzystania z seksualności poza tą tak piękną drogą miłości między mężczyzną a kobietą. Ale to są upadki, jak wszystkie grzechy, takie jak kłamstwo, gniew, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu - wyjaśniał papież.

Zauważył następnie, że bywa "seksualność urzeczowiona, oderwana od miłości i używana dla rozrywki". Franciszek mówił również, że istnieje "przemysł seksualność oderwanej od miłości".

Tyle pieniędzy zarabia się na przemyśle pornograficznym - dodał Franciszek i ocenił: "to degeneracja w porównaniu z poziomem, na jakim Bóg umieścił" seksualność.

"Seksualność jest wspaniała", "strzeżcie dobrze waszą tożsamość seksualną i przygotujcie ją na miłość, by umieścić ją w tej miłości, która będzie towarzyszyć wam przez całe życie" - zachęcał papież młodzież.

Opowiedział, że na placu świętego Piotra rozmawiał kiedyś z małżeństwem, świętującym jubileusz 60-lecia ich ślubu. Jak dodał, sędziwi małżonkowie zapewnili go: Jesteśmy zakochani.

Franciszek przywołał też słowa starszego mężczyzny, który mówił mu o swoim małżeństwie: Bardzo się kochamy i czasem się obejmujemy; nie możemy uprawiać miłości w naszym wieku, ale się obejmujemy, całujemy.

To jest prawdziwa seksualność; nigdy nie można odrywać jej od piękna miłości - wskazał papież.

(az)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat