Papież o księżach-homoseksualistach: To mnie martwi. Sprawa jest poważna

Piątek, 30 listopada 2018 (19:58)

Papież Franciszek przyznał, że martwi go homoseksualizm wśród księży i zakonników. W ukazującym się wkrótce w wielu krajach wywiadzie-rzece "Siła powołania" ocenił, że Kościół nie podszedł w odpowiedni sposób do tej sprawy, którą uznał za "bardzo poważną".


Odnosząc się do kwestii homoseksualizmu wśród duchowieństwa Franciszek, cytowany przez włoskie media, stwierdził: "To coś, co mnie martwi, bo może w pewnym momencie sprawa ta nie została dobrze rozwiązana".

Na etapie formacji musimy bardzo troszczyć się o dojrzałość ludzką i uczuciową - dodał papież w rozmowie przeprowadzonej przez hiszpańskiego misjonarza klaretyna Fernando Prado. Podkreślił, że niezbędny jest proces "rozeznania". Bez niego, ostrzegł, "problemy rosną".

Zdarza się, że na początku nie są widoczne, ale potem się ujawniają - zaznaczył Franciszek. Sprawa homoseksualizmu jest bardzo poważna i wymaga odpowiedniego rozeznania wśród kandydatów od samego początku - tłumaczył.

Musimy być wymagający. W naszych społeczeństwach wydaje się wręcz, że homoseksualizm jest modny, a ta mentalność w pewien sposób oddziałuje także na życie Kościoła - oświadczył Franciszek. Opowiedział, że był u niego "zgorszony" biskup z wielkiej diecezji, który zdał sobie sprawę z tego, że są w niej księża-homoseksualiści i że musiał interweniować.

To jest rzeczywistość, której nie możemy zaprzeczyć - zauważył papież i dodał, że wiele podobnych przypadków jest też w życiu zakonnym. Jak ujawnił, od jednego z przełożonych zakonów usłyszał kiedyś, że "nie jest to poważna sprawa". Tę postawę Franciszek uznał za "błąd".

(mn)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat