"Obecnie rozważanymi datami kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII są: 24 listopada tego roku lub 27 kwietnia 2014 roku" - powiedział cytowany przez agencję EFE papież Franciszek. Poinformował o tym podczas rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu, którym wracał ze Światowych Dni Młodzieży do Rzymu.

Franciszek powiedział, że kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII nie odbędzie się, jak zakładano wcześniej, 8 grudnia tego roku, gdyż warunki drogowe zimą mogłyby utrudnić przyjazd polskich wiernych do Watykanu autokarami - agencja EFE. Zwykli ludzie przyjeżdżają do Rzymu autokarami - powiedział papież.

Wyjaśnił, że obecnie rozważane są dwie daty: 24 listopada tego roku, gdy przypada uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, lub 27 kwietnia 2014 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Agencja APA pisze, że datę kanonizacji wyznaczy 30 września konsystorz, czyli zebranie kardynałów pod przewodnictwem Franciszka.

Wcześniej zamiar zorganizowania wspólnej kanonizacji obu papieży wywołał pewne niezadowolenie w niektórych polskich środowiskach kościelnych. Uważały one wręcz, że podwójna kanonizacja pomniejszyłaby znaczenie ogłoszenia Jana Pawła II świętym.

Na początku lipca agencja Ansa podała, że Franciszek rozważa możliwość przychylenia się do kierowanych do niego próśb, by kanonizacja Jana Pawła II, wbrew wcześniej ogłoszonym planom wspólnego wyniesienia na ołtarze wraz z Janem XXIII, odbyła się jednak osobno 20 października. Wówczas kanonizacja Jana XXIII odbyłaby się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wielkie święto we Włoszech.

Zakończył pierwszą zagraniczną podróż

Franciszek powrócił do Rzymu z Rio de Janeiro, gdzie przez tydzień uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży. Brazylia była celem pierwszej zagranicznej podróży pontyfikatu papieża Franciszka, który w ciągu minionego tygodnia spotykał się nie tylko z młodymi ludźmi, ale także z mieszkańcami faweli, byłymi narkomanami i więźniami.

(jad)