To możliwe, że w Moskwie narodził się taki pomysł, by przeciwko Janowi Pawłowi II przeprowadzić coś więcej niż tylko działania kompromitujące - mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM historyk Andrzej Paczkowski. Tygodnik "Wprost" poinformował, że amerykański dziennikarz dotarł do dokumentu, który może być interpretowany jako nieformalny wyrok śmierci wydany na Kremlu na Karola Wojtyłę.

Nie wykluczyłbym, że jakieś instancje – ale to raczej KGB - mogły wpaść na taki pomysł, żeby zaproponować biuru politycznemu, żeby mieć na wszelki wypadek możliwość wszczęcia takiego działania - dodaje Paczkowski.

Według profesora Paczkowskiego wskazują na to znane już od dawna radzieckie dokumenty pokazujące skalę niezadowolenia Moskwy z wyboru papieża Polaka. Dokument, który odnalazł amerykański dziennikarz John O.Kohler podpisał w 1979 roku między innymi Michaił Gorbaczow.

Autor książki zatytułowanej "Chodzi o papieża. Szpiedzy w Watykanie" dotarł do polecenia z listopada 1979 roku, wydanego przez KC KPZR podwładnym z KGB. "Wykorzystać wszelkie dostępne możliwości, by zapobiec nowemu kierunkowi w polityce, zapoczątkowanemu przez polskiego papieża, a w razie konieczności sięgnąć po środki wykraczające poza dezinformację i dyskredytację" - napisano w dokumencie.