Obama krytykuje decyzję ws. Iranu. "Poważny błąd"

Środa, 9 maja 2018 (00:03)

Były prezydent USA Barack Obama skrytykował we wtorek decyzję Donalda Trumpa o wycofaniu Ameryki z porozumienia nuklearnego z Iranem i nazwał ją "poważnym błędem". Ostrzegł też, że posunięcie to doprowadzi do erozji wpływów i wiarygodności Stanów Zjednoczonych.

Obama napisał w oświadczeniu wydanym po wystąpieniu Trumpa, że decyzja jego następcy jest oparta na niewłaściwych przesłankach.

Decyzja, która podważa ten układ, mimo iż Teheran nie pogwałcił jego postanowień, "jest poważnym błędem" - podkreślił były prezydent.

Porozumienie z Iranem z 2015 roku zostało wynegocjowane przez administrację Obamy. Na mocy umowy między sześcioma mocarstwami - USA, Francją, Wielką Brytanią, Chinami, Rosją i Niemcami - oraz Iranem sankcje wobec Teheranu miały być stopniowo znoszone, w zamian za ograniczenie irańskiego programu nuklearnego.

Trump, który już podczas kampanii wyborczej nazwał to porozumienie "najgorszym układem w historii", podkreślił we wtorek, że było ono w "samej swej istocie" nieudane, i oskarżył Teheran o destabilizowanie Bliskiego Wschodu oraz wspieranie działalności terrorystycznej.

(m)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat