Nie żyje Melvin Laird, były minister obrony USA. Był jednym z najbardziej zaufanych ministrów Nixona

Środa, 16 listopada 2016 (23:56)

W wieku 94 lat zmarł polityk Partii Republikańskiej, minister obrony USA w czasach prezydentury Richarda Nixona, Melvin Laird - podała agencja Associated Press. Laird był głównym architektem polityki, która pozwoliła na wycofanie armii amerykańskiej z Wietnamu.

Urodzony w 1922 roku Melvin Robert "Bom" Laird, w latach 1953-1969 reprezentował w Kongresie USA stan Wisconsin. Do środy był najstarszym żyjącym deputowanym do Kongresu z wcześniejszych kadencji.

Uważany za głównego architekta stopniowego wycofywania się Stanów Zjednoczonych z udziału w wojnie w Wietnamie, Laird, minister obrony w latach 1969-1973, zasłynął jako autor pojęcia "wietnamizacji", która miała polegać na zwiększaniu zaangażowania wojskowego Wietnamu Południowego (Republiki Wietnamu) w jego wojnie z komunistyczną Demokratyczną Republiką Wietnamu.

Laird nie zaliczał się do najbardziej zaufanych współpracowników prezydenta Nixona, niemniej uważany był za polityka wpływowego. Afera Watergate nie nadszarpnęła reputacji polityka, który w Stanach Zjednoczonych był bardzo szanowany, również ze względu na jego zaangażowanie w rozwój naukowych badań medycznych.

(az)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat