Najlepszy montaż. W tej oscarowej kategorii rywalizują: Kirk Baxter i Angus Wall („Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”), Lee Smith („Mroczny rycerz”), Mike Hill i Dan Hanley („Frost/Nixon”), Eliot Graham („Obywatel Milk”) i Chris Dickens („Slumdog. Milioner z ulicy”).

"Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" (Kirk Baxter, Angus Wall). To adaptacja klasycznej noweli F. Scotta Fitzgeralda z lat 20. XX wieku. Opowieść o człowieku, który przychodzi na świat jako 80-latek i stopniowo młodnieje. O człowieku, który - podobnie jak my wszyscy - nie potrafi zatrzymać upływu czasu. Jego osobistą historię, osadzoną w Nowym Orleanie, śledzimy od końca I Wojny Światowej w 1918 r. aż po XXI wiek, przeżywając jego los równie niezwykły, jak bywa los każdego człowieka

"Mroczny rycerz" (Lee Smith). „Mroczny rycerz” to kontynuacja wielkiego przeboju „Batman – Początek”. Na planie filmu kolejny raz spotkali się reżyser Christopher Nolan i aktor Christian Bale – odtwórca roli Batmana / Bruce’a Wayne’a. Tym razem Batman podejmuje szeroko zakrojoną walkę z przestępczością. Współpraca z policją i prokuraturą przynosi efekty. Jednak bohaterowie padają ofiarą chaosu, jaki rozpętał Joker – w tej roli nieżyjący już Heath Ledger.
"Frost/Nixon" (Mike Hill, Dan Hanley). Latem 1977 roku, emitowana przez amerykańską telewizję seria wywiadów Davida Frosta z Richardem Nixonem zgromadziła przed ekranami rekordową liczbę widzów. Takiego zainteresowania programem publicystycznym nie odnotowano nigdy dotąd w historii amerykańskiej telewizji. Ponad 45 milionów widzów przez cztery dni z rzędu gromadziło się przed ekranami telewizorów w nadziei na poznanie sposobu myślenia człowieka, który po aferze Watergate w niesławie opuszczał urząd prezydenta USA.
"Obywatel Milk" (Elliot Graham). Film opowiada prawdziwą historię Harvey'a Milka (Sean Penn), który obecnie jest uważany za jednego z najważniejszych męczenników amerykańskiego ruchu gejowskiego w Stanach. Był on pierwszym działaczem na rzecz równouprawnienia gejów i lesbijek, który zasiadał we władzach miejskich.
"Slumdog. Milioner z ulicy" (Chris Dickens). Jamal, mieszkaniec slumsów Bombaju, w wieku 18 lat bierze udział w hinduskiej wersji "Milionerów". Od finałowej wygranej dzieli go ostatnie pytanie, jednak zanim zdąży na nie odpowiedzieć, aresztuje go policja. Funkcjonariusze chcą się dowiedzieć jak chłopak może wiedzieć tak dużo. Jamal opowiada prawdziwą historię dzieciństwa, przemocy i miłości swojego życia. To ulica była jego szkołą. Szkołą przetrwania.