"Der Baader Meinhof Komplex", "Klasa", "Departures", "Rewanż" oraz "Walc z baszirem" - te filmy będą walczyć o złoty posążek w kategorii najlepszy film zagraniczny.

"Der Baader Meinhof Komplex" Film opowiada o losach jednej z najsłynniejszych organizacji terrorystycznych. Scenariusz oparto na bestsellerowej książce byłego redaktora naczelnego tygodnika "Der Spiegel" Stefana Austa. Akcja rozpoczyna się od protestów studenckich w 1967 roku w Berlinie, w trakcie których od policyjnych kul zginął student Benno Ohnesorg. Wydarzenia te wywołały protesty studentów i zapoczątkowały powstanie w 1970 roku Frakcji Czerwonej Armii, której celem było zwalczenie "imperialistycznego i kapitalistycznego systemu" Niemiec. W latach 70. RAF rozpętała w Niemczech krwawą kampanię terroru. W przeprowadzonych przez organizację zamachach zginęło ponad 30 osób. RAF rozwiązała się w 1998 roku. „Der Baader Meinhof Komplex” to kolejna nominacja dla kina niemieckiego w ciągu ostatnich lat. W 2007 roku Oscara otrzymał obraz "Życie na podsłuchu".

"Klasa". Głównym bohaterem filmu jest nauczyciel Francis, który pracuje w szkole w niebezpiecznej dzielnicy. Każda z klas to swoisty mikrokosmos współczesnej Francji, a przede wszystkim barwna mieszanka osobowości. Są biali i czarni, leniwi i pracowicie, błyskotliwi i ślamazarni. François jest pasjonatem. Lubi i szanuje swoich uczniów, ma jednak swoje zasady. Nie wszyscy uczniowie je zaakceptują. Nominacja dla obrazu Laurenta Canteta jest 35. w historii francuskiej kinematografii.
"Departures". Wiolonczelista szukając pracy, trafia na ogłoszenie zamieszczone, jak mu się wydaje, przez biuro podróży. Okazuje się, że chodzi o pracę w domu pogrzebowym. Nominacja dla "Departures" jest 12. wyróżnieniem tego typu dla kina japońskiego.
"Rewanż". Los splata dwie pary w tym pełnym napięcia thrillerze. Były więzień Alex jest pomocnikiem obleśnego właściciela burdelu w Wiedniu. W tajemnicy ma romans z ukraińską prostytutką Tamarą. Tymczasem o kilka godzin drogi stamtąd, w wiosce, w której mieszka dziadek Alexa, policjant Robert i sklepikarka Susanne wiodą cudowne wiejskie życie, w którym brak im tylko potomstwa. Być może "Rewanż" powtórzy zeszłoroczny sukces Austriaków, do których Oscar powędrował za "Fałszerzy".
"Walc z baszirem". "Walc z baszirem” to poruszająca i przerażająca animacja dla dorosłych, opowiadająca o koszmarze wojny i zagadkach naszej pamięci. Stary przyjaciel opowiada w barze reżyserowi Ariemu powracający nocny koszmar, w którym goni go 26 złych psów. Mężczyźni dochodzą do wniosku, że ma to związek z ich misją w izraelskiej armii podczas wojny w Libanie na początku lat osiemdziesiątych. Zaskoczony Ari uświadamia sobie, że nic nie pamięta z tego okresu w swoim życiu. Zaintrygowany tą zagadką postanawia wypytać o to swoich starych kolegów i towarzyszy rozsianych po całym świecie. Musi poznać prawdę o tym czasie i o sobie samym. Gdy Ari coraz bardziej zgłębia tajemnicę, jego pamięć zaczyna podsuwać mu coraz bardziej niezwykłe obrazy.