O Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia walczą: Anthony Dod Mantle („Slumdog. Milioner z ulicy”), „Chris Menges i Roger Deakins („Zaklinacz słów”), Wally Pfister („Mroczny rycerz”), Claudio Miranda („Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”) i Tom Stern („Oszukana”).

Anthony Dod Mantle ("Slumdog. Milioner z ulicy"). Jamal, mieszkaniec slumsów Bombaju, w wieku 18 lat bierze udział w hinduskiej wersji "Milionerów". Od finałowej wygranej dzieli go ostatnie pytanie, jednak zanim zdąży na nie odpowiedzieć, aresztuje go policja. Funkcjonariusze chcą się dowiedzieć jak chłopak może wiedzieć tak dużo. Jamal opowiada prawdziwą historię dzieciństwa, przemocy i miłości swojego życia. To ulica była jego szkołą. Szkołą przetrwania.

Chris Menges, Roger Deakins ("Zaklinacz słów"). Film, oparty na bestsellerowej powieści „Zaklinacz słów”, to hipnotyzująca historia pełnej tajemnic miłości, której akcja toczy się w targanych wojną i powojennych Niemczech. Hanna udziela pomocy Michaelowi Bergowi, który zasłabł na ulicy, wracając ze szkoły. W ten sposób krzyżują się losy młodego wrażliwego ucznia i pięknej, choć starszej od niego kobiety, którą jest zafascynowany od pierwszej chwili.
Wally Pfister ("Mroczny rycerz"). „Mroczny rycerz” to kontynuacja wielkiego przeboju „Batman – Początek”. Na planie filmu kolejny raz spotkali się reżyser Christopher Nolan i aktor Christian Bale – odtwórca roli Batmana / Bruce’a Wayne’a. Tym razem Batman podejmuje szeroko zakrojoną walkę z przestępczością. Współpraca z policją i prokuraturą przynosi efekty. Jednak bohaterowie padają ofiarą chaosu, jaki rozpętał Joker – w tej roli nieżyjący już Heath Ledger.
Claudio Miranda ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"). Film jest adaptacją klasycznej noweli F. Scotta Fitzgeralda z lat 20. XX wieku. Opowieść o człowieku, który przychodzi na świat jako 80-latek i stopniowo młodnieje. O człowieku, który - podobnie jak my wszyscy - nie potrafi zatrzymać upływu czasu. Jego osobistą historię, osadzoną w Nowym Orleanie, śledzimy od końca I wojny światowej w 1918 r. aż po XXI wiek, przeżywając jego los równie niezwykły, jak bywa los każdego człowieka.
Tom Stern ("Oszukana") . Film w reżyserii Clinta Eastwooda opowiada historię z 1928 r. Christine (Angelina Jolie) pewnego dnia jak zwykle wychodzi do pracy, zostawiając swojego synka w domu. Gdy wraca, dziecka nie ma. Po pewnym czasie Walter odnajduje się, jednak serce Christine podpowiada, że to nie jest jej potomek.