MSZ Wlk. Brytanii: Rosja chce zainstalować w Kijowie prorosyjski rząd

Niedziela, 23 stycznia (00:23)

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w sobotę wieczorem, że jest w posiadaniu informacji wskazujących, że rząd rosyjski chce zainstalować w Kijowie prorosyjskiego przywódcę, co dowodzi na możliwość inwazji i okupacji Ukrainy. Według przekazanego przez brytyjskie MSZ komunikatu, jako potencjalny kandydat brany jest pod uwagę były ukraiński deputowany Jewhen Murajew z byłej prorosyjskiej Partii Regionów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii twierdzi, że rosyjskie służby wywiadowcze mają utrzymywać kontakty także z innymi byłymi ukraińskimi politykami. Mają nimi być m.in. Serhij Arbuzow, pierwszy wicepremier Ukrainy w latach 2012-2014 i p.o. premiera w 2014 r., Andrij Klujew, pierwszy wicepremier w latach 2010-2012 i szef sztabu byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, Wołodymir Siwkowicz, były zastępca szefa ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBO) i Mykoła Azarow, premier Ukrainy w latach 2010-2014. 

Niektórzy z nich mają kontakt z oficerami rosyjskiego wywiadu zaangażowanymi obecnie w planowanie ataku na Ukrainę - przekazało brytyjskie MSZ.

Ujawnione dziś informacje rzucają światło na zakres rosyjskiej działalności, mającej na celu obalenie władz Ukrainy i są wglądem w myślenie Kremla. Rosja musi deeskalować, zakończyć swoje kampanie agresji i dezinformacji oraz podążać ścieżką dyplomacji. Jak Wielka Brytania i nasi partnerzy wielokrotnie powtarzali, jakiekolwiek rosyjskie wtargnięcie militarne na Ukrainę byłoby ogromnym błędem strategicznym o poważnych kosztach - oświadczyła szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.

Jak przypomniano w komunikacie MSZ, stanowisko Wielkiej Brytanii w sprawie Ukrainy jest jasne - jednoznacznie popiera ona suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznanych przez społeczność międzynarodową granicach, wraz z Krymem.

W Paryżu o Ukrainie

W najbliższy poniedziałek na polecenie departamentu stanu USA rozpocznie się ewakuacja rodzin amerykańskich dyplomatów z Kijowa. Informację podała stacja FOX NEWS.  Ma zostać też wydane zalecenie, by obywatele USA opuścili Ukrainę.  
Także Niemcy mają pracować nad planem ewakuacji dla krewnych pracowników ambasady niemieckiej na Ukrainie, pisze dziennik Bild. Zgodnie z planem powinni oni zostać wywiezieni z kraju, jeśli sytuacja ulegnie dalszemu pogorszeniu.

W najbliższy wtorek lub środę, w Paryżu doradcy polityczni z Francji, Rosji, Ukrainy i Niemiec będą rozmawiać na temat sytuacji na Ukrainie. Tę informację przekazuje agencja Reutera. Ze strony rosyjskiej negocjatorem będzie Dmitrij Kozak -  wiceszef administracji Władimira Putina.   

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Aleksandra Wojciechowska

RMF/PAP