Masakra kobiet i dzieci w Meksyku. Aresztowano przywódcę kartelu

Czwartek, 26 listopada 2020 (05:34)

Meksyk schwytał przywódcę kartelu narkotykowego podejrzanego o zamordowanie w listopadzie 2019 roku trzech kobiet i sześciorga dzieci. Aresztowanie Roberto Gonzaleza i innych domniemanych członków gangu "La Linea" nastąpiło po okresie napięcia w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi wokół sprawy meksykańskiego generała Salvadora Cienfuegosa. Podejrzany o handel narkotykami i zabójstwa generał został schwytany w Los Angeles, a w ubiegłym tygodniu niespodziewanie zwolniony.

4 listopada 2019 roku, w biały dzień, nieznani mordercy z karteli narkotykowych zastrzelili trzy kobiety i sześcioro dzieci z rodzin pochodzenia mormońskiego w granicznym stanie Sonora w północnej części Meksyku.

Masakra wywołała falę oburzenia zarówno w Meksyku, jak i Stanach Zjednoczonych.

Prezydent USA Donald Trump wezwał wówczas oba kraje do "wojny" z kartelami i ostrzegł, że będzie je traktował jako grupy terrorystyczne. Później wycofał się z tej groźby.

Siły bezpieczeństwa schwytały Roberto Gonzaleza i innych domniemanych członków gangu "La Linea"

W ostatni poniedziałek - o czym poinformowało biuro prokuratora generalnego Meksyku - siły bezpieczeństwa zatrzymały w północnym stanie Chihuahua Roberto Gonzaleza i dwóch innych domniemanych członków organizacji przestępczej "La Linea".

Prokurator oskarżył Gonzaleza o to, że był "intelektualnym architektem" masakry.

"Wciąż jest wiele do wyjaśnienia, ale te aresztowania są postępem w tej sprawie" - oświadczył Adrian LeBaron, który w masakrze stracił córkę i troje wnucząt.

Aresztowania po niespodziewanej decyzji o zwolnieniu meksykańskiego generała schwytanego w Los Angeles

Waszyngton uznał aresztowania za zwycięstwo współpracy służb specjalnych obu krajów.

"Doskonała współpraca między władzami w obu krajach. Będzie sprawiedliwość!" napisał ambasador USA w Meksyku Christopher Landau na Twitterze.

Aresztowania nastąpiły po okresie eskalacji dwustronnych napięć związanych ze schwytaniem w Los Angeles meksykańskiego byłego ministra obrony Salvadora Cienfuegosa.

Wieloletnie śledztwo i sprawa przeciwko generałowi podejrzanemu o handel narkotykami i zabójstwa zostały zakończone w ubiegłym tygodniu niespodziewaną decyzją o jego zwolnieniu, która według amerykańskich prokuratorów była konieczna dla zapewnienia dwustronnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Reuters w ubiegłym tygodniu informował, że Meksyk zobowiązał się do aresztowania przywódcy kartelu w ramach umowy o zniesienie zarzutów handlu narkotykami przeciwko Cienfuegosowi. Władze Meksyku i Biały Dom - jak zaznaczyła agencja - zaprzeczyły istnieniu umowy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Edyta Bieńczak