Mali: Dżihadyści na motocyklach zabili co najmniej 42 osoby

Czwartek, 13 grudnia 2018 (22:57)

Seria ataków na obozy Tuaregów w regionie Menaka we wschodnim Mali. Dżihadyści na motocyklach zabili co najmniej 42 osoby.

Do ataków doszło we wtorek i w środę. Ofiary były członkami ugrupowania zwanego MSA, walczącego z dżihadystami mającymi kontakty w tzw. Państwem Islamskim, którego bojówki są bardzo aktywne w regionie.

Obecne wydarzenia grożą nową falą starć międzyetnicznych w regionie Menaka, gdzie w tym tygodniu zginęło już 100 cywilów. We wrześniu podobne gangi motocyklowe zaatakowały nomadyczną wspólnotę na granicy Mali z Nigrem, zabijając co najmniej 12 cywilów.

Malijskie władze poinformowały też, że aresztowały czterech mężczyzn oskarżonych o planowanie ataków jeszcze w tym roku w stolicach głównych krajów Afryki Zachodniej. Malijski wywiad podał, że ludzie ci "przygotowywali się do przeprowadzenia ataków na pewne wrażliwe cele" w Abidżanie - stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, Bamako (Mali) i Wagadugu (Burkina Faso).

Mali od kilku lat pogrążone w chaosie

Tuaregowie wywołali rebelię w północnej części kraju w styczniu 2012 roku, co doprowadziło do kryzysu. Zrzeszeni w Ruchu Narodowym Wyzwolenia Azawadu (MNLA), ogłosili wówczas secesję i powołanie Republiki Azawadu. Dwa miesiące później wojsko malijskie pod dowództwem kapitana Amadou Sanogo dokonało zamachu stanu, obalając oskarżanego o korupcję prezydenta Amadou Toumani Toure. Natomiast w czerwcu 2012 r. część północnego Mali opanowali związani z Al-Kaidą dżihadyści, którzy prowadzili walki zarówno z MNLA, jak i z wojskiem malijskim.

Rozpoczęta w grudniu 2012 roku ofensywa dżihadystów na stolicę Mali, Bamako, doprowadziła do francuskiej interwencji zbrojnej, znanej pod nazwą Operacji Serwal. Wojska francuskie, wsparte przez żołnierzy kilku krajów afrykańskich, w tym przede wszystkim Czadu, rozbiły dżihadystów i doprowadziły do względnej stabilizacji, która pozwoliła na przeprowadzenie wyborów latem 2013 roku. Od kwietnia 2013 r. w Mali przebywają też wojska ONZ (MINUSMA).

Tuaregowie są ludem berberyjskim i od dominującego w Mali ludu Bambara różnią się pochodzeniem etnicznym, kolorem skóry, językiem, pismem, kulturą, historią i trybem życia. Przez wiele stuleci rządzeni byli przez władców Maroka, a ich przyłączenie do Mali wynikało z decyzji francuskich władz kolonialnych.

W sierpniu bieżącego roku wybory prezydenckie w Mali wygrał dotychczasowy prezydent Ibrahim Boubacar Keita.

Choć Mali jest trzecim w Afryce eksporterem złota oraz głównym producentem bawełny, znajduje się na 14. miejscu od końca na liście rozwoju cywilizacyjnego, Human Development Index.

(m)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat