Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej nie wyklucza, że Iran pracuje nad budową broni atomowej - piszą agencje prasowe, powołując się na najnowszy, poufny raport MAEA. W raporcie agencja wyraża zaniepokojenie uzyskanymi informacjami, według których Iran buduje już głowicę nuklearną.

Według agencji Associated Press, MAEA wskazuje w raporcie, że postawa Iranu w kwestii kontroli jego programu nuklearnego "daje powód do zaniepokojenia możliwym wymiarem militarnym" tego programu.

Agencja dpa podkreśla, że MAEA po raz pierwszy tak konkretnie wypowiada się na temat zagrożenia nuklearnego ze strony Iranu.

Iran rozpoczął 9 lutego wzbogacanie uranu do 20 proc., twierdząc, że robi to na potrzeby reaktora badawczego w Teheranie, produkującego izotopy do celów medycznych. Teheran zdecydował się na to mimo protestów mocarstw zachodnich, które zagroziły nowymi sankcjami.

Francja, USA i Rosja wyraziły zaniepokojenie aspiracjami nuklearnymi Iranu, o czym ambasadorowie tych krajów poinformowali w liście do szefa MAEA Yukiyi Amano, podkreślając, że jeśli Teheran będzie eskalował swe posunięcia, wzbudzi nowe podejrzenia dotyczące swych intencji.

Paryż, Waszyngton i Moskwa wyraziły żal, że Iran nie zaakceptował oferty MAEA z października, która zakładała przekazywanie przez Teheran dwóch trzecich swych zasobów nisko wzbogaconego uranu za granicę, gdzie zostałyby przetworzone w celu wykorzystania w reaktorach produkujących izotopy do celów medycznych.

Zachód podejrzewa, że pod pozorem cywilnego programu wzbogacania uranu Teheran dąży do wyprodukowania materiału pozwalającego mu na zbudowanie bomby nuklearnej.