Macron wzywa do "europejskiego renesansu"

Poniedziałek, 4 marca 2019 (23:18)

Propozycje reform unijnej strategii gospodarczej w obliczu konkurencji ze strony Chin i USA, utworzenie agencji do walki z cyberprzestępczością, zwalczania zmian klimatycznych i innych problemów środowiska oraz wzmocnienia praw socjalnych – to tylko niektóre przykłady „europejskiego renesansu" jaki proponuje prezydent Emmanuel Macron. Przywódca Francji chce zwołania konferencji do przedyskutowania politycznych zmian w Europie i rewizji traktatów.

Jak podaje Reuters w poniedziałkowym wydaniu gazet, we wszystkich krajach UE ukaże się  wywiad z Emmanuelem Macronem, w którym przedstawia on swój plan "europejskiego renesansu". Opublikują go m.in. brytyjski "Guardian", niemiecki "Die Welt" oraz hiszpański "El Pais".

W wywiadzie prezydent Francji ocenia, że majowe wybory do Parlamentu Europejskiego będą miały decydujące znaczenie dla przyszłości Europy. Europa nigdy nie była tak potrzebna, jak teraz od czasu II wojny światowej i nigdy nie była w takim niebezpieczeństwie - twierdzi Macron. W tym kontekście proponuje stworzenie europejskiej agencji, której zadaniem byłaby ochrona demokracji przed wyborczymi manipulacjami.

Francuski przywódca krytykuje również nacjonalizm, uznając, że jest on "projektem negacji". Jest także za zakazem finansowania europejskich partii politycznych przez podmioty spoza Starego Kontynentu.

W artykule opowiada się za nowym traktatem dotyczącym obronności i bezpieczeństwa, który definiowałby obowiązki państw UE w koordynacji z NATO. Proponuje też utworzenie "tarczy społecznej", która zagwarantowałaby w szczególności "tę samą płacę w takim samym miejscu pracy".

Europa, w której stworzono zabezpieczenie społeczne, musi stworzyć osłonę społeczną dla każdego pracownika, od Wschodu do Zachodu i od Północy na Południe - podkreśla prezydent Francji, proponując, by każdy pracownik na Starym Kontynencie miał zagwarantowaną europejską płacę minimalną dostosowaną do każdego państwa.

Jego propozycje dotyczą też rewizji funkcjonowania strefy Schengen i utworzenia służb granicznych UE oraz europejskiego biura zajmującego się polityką azylową.

W artykule francuski prezydent proponuje także m.in. utworzenie europejskiego banku klimatycznego.

W takiej Europie ludzie naprawdę odzyskają kontrolę nad swoim przeznaczeniem. W takiej Europie Wielka Brytania, jestem pewien, znajdzie swoje miejsce - dodaje francuski przywódca.

Propozycje prezydenta Francji podsumowuje "Financial Times", który twierdzi, że inicjatywa Macrona - na mniej niż miesiąc przed brexitem i na trzy miesiące przed wyborami do europarlamentu - opiera się na radykalnych pomysłach przedstawionych przez niego w wystąpieniu na paryskiej Sorbonie we wrześniu 2017 roku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Magdalena Opyd

RMF/PAP