NATO jest organizacją nielegalną - powiedział w wywiadzie dla francuskiego Le Monde Aleksander Łukaszenko. Według niego, rozwiązanie Paktu Warszawskiego nie zostało zrekompensowane przez podobny gest ze strony Amerykanów.

Zgodziliśmy się ze Stanami Zjednoczonymi: my rozwiązujemy Pakt Warszawski, wy likwidujecie NATO. Pakt Warszawski znikł. NATO się umacnia. W tym kontekście, rozmieszczenie amerykańskich rakiet na terytorium czeskim i polskim ma znaczenie dla bezpieczeństwa Europy, nie tylko Białorusi - powiedział Łukaszenko. Uznał, że oznacza to początek procesu destabilizacji naszego spokojnego kontynentu.

Pytany o krytykę braku demokracji na Białorusi, wyrażaną przez Zachód, Łukaszenko oświadczył, że nie rozumie o jakiej dyktaturze mowa. Więźniów politycznych nie mamy. Dyktatura na Białorusie jest niemożliwa ze względu na jej mentalność i jej historię. Ludzie, którzy o niej mówią, demonstrują swoją głupotę. Historia pokazała, że Białorusini nie popierają dyktatur - oznajmił.

Natomiast Unię Europejską oskarżył o "podwójny język", ponieważ UE "angażuje się w dialog", jednocześnie "finansując opozycję" białoruską.