Ławrow: Rosja chce gwarancji w sprawie tarczy antyrakietowej USA w Azji

Piątek, 6 maja 2016 (20:56)

Rosja chce prawnie wiążących gwarancji, że azjatycki segment obrony przeciwrakietowej USA nie będzie skierowany przeciwko niej – oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Wypowiedź tę złożył w Soczi w związku z odbywającym się tam spotkaniem prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Japonii Shinzo Abe. Ławrow miał na myśli przedsięwzięcia podejmowane przez Stany Zjednoczone w odpowiedzi na przeprowadzane przez Koreę Północną próby z pociskami balistycznymi.

Zdaniem szefa rosyjskiej dyplomacji, działań Pjongjangu nie należy traktować jako pretekstu dla nieproporcjonalnego zwiększania obecności wojskowej w regionie Azji i Pacyfiku. Brane są pod uwagę przygotowania wojskowe USA, obejmujące przedsięwzięcia nieproporcjonalne do ryzyka, jakie pochodzi ze strony kierownictwa północnokoreańskiego - zaznaczył Ławrow.

Potwierdziliśmy, że jeśli tak jak w przypadku europejskiego segmentu obrony przeciwrakietowej USA mówi się nam, że nie jest to skierowane przeciwko nam, choć nasza ocena jest nieco inna i jeśli wszystko to nie jest skierowane przeciwko Rosji, to potrzebujemy prawnie obowiązujących gwarancji, że nie ma takiego nakierowania - zadeklarował szef rosyjskiego MSZ.

(az)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat