Norweg Bjoern Einar Romoeren wygrał pierwszy w tym sezonie indywidualny konkurs Pucharu Świata w fińskim Kuusamo. Drugie miejsce zajął Niemiec Pascal Bodmer, a trzecie Austriak Wolfgang Loitzl. Kamil Stoch został sklasyfikowany na 24. miejscu, a Łukasz Rutkowski na 28.

Jako pierwszy z Polaków zaprezentował się Marcin Bachleda, skoczył przyzwoicie - 115,5 m, ale to okazało się za mało, aby awansować do drugiej serii - zajął ostatecznie 33. miejsce. Pierwszej serii nie przebrnął także Krzysztof Miętus - zawodnik osiągnął odległość 106,5 metra, co dało mu 43. lokatę. Humory kibiców poprawił skok Łukasza Rutkowskiego, który wylądował na 126 m, co dało mu 19. miejsce po pierwszej serii. Kamil Stoch uzyskał odległość 121 m i uplasował się na 28. miejscu. W drugiej serii Stoch oddał lepszy sok (129,5 m) i awansował na 24. pozycję. Za to zupełnie nie wyszła próba Rutkowskiemu - tylko 110 m sprawiło, że Polak zakończył zawody na 28. miejscu.

Wygrana Romoerena nie jest niespodzianką. Norweg prowadził już po pierwszej serii konkursowej. W drugiej postawił tylko kropkę nad i – skok na odległość 139 m dał mu pewne zwycięstwo w pierwszych zawodach sezonu. Ubiegłoroczny zwycięzca Pucharu Świata – Austriak Gregor Schlierenzauer był dopiero 19. Inauguracyjny konkurs obserwował Wojciech Słoń z redakcji Faktów sportowych RMF FM. Posłuchaj jego relacji:

W konkursie nie wystąpił Adam Małysz, który oddał słaby skok w piątkowych kwalifikacjach.