W moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela rozpoczął się Sobór Pomiestny, który wybierze nowego patriarchę Moskwy i Wszechrusi. Bierze w nim udział ponad 700 delegatów ze wszystkich eparchii rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

Zgromadzenie zaplanowano na trzy dni. Nie wyklucza się jednak, że do wyboru patriarchy wystarczy jedno głosowanie. Jeśli tak się stanie, imię nowego zwierzchnika rosyjskiej Cerkwii prawosławnej będzie znane już dziś wieczorem.

Głowa rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II nie żyje - podała agencja TASS. Zwierzchnictwo nad cerkwią prawosławną sprawował od 18 lat. Znany był z niechęci do Kościoła katolickiego i Zachodu. czytaj więcej

W niedzielę Sobór Biskupów wskazał trzech najgodniejszych kandydatów: metropolitę smoleńskiego i kaliningradzkiego Kiryła, metropolitę kałuskiego i borowskiego Klemensa, a także metropolitę mińskiego i słuckiego Filareta. Intronizację nowego patriarchy wyznaczono na 1 lutego.

Poprzedni zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi - Aleksy II - zmarł 5 grudnia 2008 r. Cerkwi przewodził od 1990 r. Był 15. patriarchą w jej historii od wprowadzenia tego urzędu w 1589 roku.