Kijów: Nie mówimy o wydaniu Saakaszwilego Gruzji

Środa, 13 września 2017 (22:32)

​Ukraina może nie rozpatrywać wniosku Gruzji o wydanie jej byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego do ogłoszenia przez tamtejszy sąd wyroku w toczących się przeciwko Saakaszwilemu postępowaniach - oświadczył wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Denys Czernyszow.

Saakaszwili, który ścigany jest w Gruzji za nadużycia władzy, w przyszłym tygodniu będzie odpowiadał przed ukraińskim sądem za nielegalne przekroczenie granicy. Polityk, który w lipcu w następstwie konfliktu z prezydentem Petrem Poroszenką utracił ukraińskie obywatelstwo, w niedzielę przedostał się na Ukrainę z Polski przez przejście graniczne Medyka-Szeginie.

Na Ukrainie nic się jeszcze nie stało prócz nielegalnego przekroczenia przez Saakaszwilego granicy. Dokumenty, które nadeszły z Gruzji, świadczą o tym, że trwa tam związane z nim postępowanie i nie jest to jeszcze etap ekstradycji, więc Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy w tym nie uczestniczy - powiedział wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Denys Czernyszow w środę w jednej ze stacji telewizyjnych.

Gdyby Saakaszwili został skazany w Gruzji, to sprawa ekstradycji stałaby się częściową prerogatywą Ministerstwa Sprawiedliwości - zaznaczył.

W ubiegłym tygodniu inny przedstawiciel ukraińskiego resortu sprawiedliwości Serhij Pietuchow poinformował, że Kijów otrzymał z Tbilisi wniosek o ściganie, aresztowanie i ekstradycję Saakaszwilego.

W niedzielę tłum zwolenników Saakaszwilego, oczekujący na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Medyka-Szeginie jego powrotu na Ukrainę, przerwał stojący po ukraińskiej stronie granicy kordon oddziałów prewencyjnych, które miały za zadanie niewpuszczenie Saakaszwilego. W ten sposób były prezydent Gruzji znalazł się na terytorium Ukrainy.

Wcześniej Saakaszwili próbował wjechać na Ukrainę pociągiem z Przemyśla do Kijowa, jednak obsługa pociągu ogłosiła, że póki znajduje się w nim osoba, która nie ma prawa wjazdu na Ukrainę, skład nie ruszy z dworca.

Saakaszwili złożył prezydenturę w Gruzji w 2013 roku i, by uniknąć procesów sądowych, wyjechał do USA, a potem na Ukrainę. W maju 2015 roku otrzymał ukraiński paszport, a Poroszenko mianował go gubernatorem obwodu odeskiego.

Ich relacje popsuły się, gdy Saakaszwili zrezygnował z urzędu i oskarżył prezydenta o popieranie klanów korupcyjnych. Gruziński polityk utworzył następnie na Ukrainie własną partię i nawoływał do wcześniejszych wyborów parlamentarnych.


(ł)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat