Kiedyś karano tam homoseksualistów więzieniem. Są oficjalne przeprosiny

Wtorek, 24 maja 2016 (13:15)

Premier australijskiego stanu Wiktoria Daniel Andrews przedstawił oficjalne przeprosiny za dawne przepisy, na mocy których homoseksualistów karano więzieniem. To pierwsze oficjalne przeprosiny tego typu.

Do 1981 roku w stanie Wiktoria tysiące homoseksualistów uznano za winnych sodomii lub nieobyczajności i skazano na kary do 15 lat więzienia. Zdaniem działaczy na rzecz praw osób homoseksualnych, w niektórych przypadkach ścigano osoby, które dziś zostałyby uznane za ofiary nadużyć seksualnych.

Według naszej wiedzy żaden system sądowniczy na świecie nie przedstawił pełnych i oficjalnych przeprosin za takie jak te przepisy - powiedział Andrews w stanowym parlamencie, nad którym na maszt wciągnięto tęczową flagę. Zaznaczył, że "sankcjonowana przez państwo homofobia" zrujnowała życie wielu osób.

W imieniu parlamentu, rządu i mieszkańców Wiktorii, za prawa, które uchwaliliśmy, i zrujnowane ludzkie życia, bo takie standardy ustanowiliśmy, jest nam bardzo przykro i z głębi serca pokornie przepraszamy - powiedział Andrews.

Pierwszym australijskim stanem, który depenalizował homoseksualizm w 1975 roku była Australia Południowa, a ostatnia zrobiła to w 1997 roku Tasmania.

Od września geje i lesbijki mogą - zgodnie z ustawodawstwem zaproponowanym przez poprzedni konserwatywny rząd - składać wnioski o unieważnienie wyroków.

(mal)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF24-PAP