Gdy kobieta patrzy na zdjęcie modelki, zaczyna się z nią porównywać. Ale co się dzieje, gdy mężczyzna patrzy na zdjęcie modela? Nowe badania naukowców z University of Missouri pokazują, że niewiele.

Psychologowie przeprowadzili serię doświadczeń z udziałem młodych mężczyzn – czytelników czasopism dla panów, m.in. „Maxim”. W tego typu pismach można bowiem znaleźć wiele erotycznych zdjęć kobiet, a także m.in. modę męską i gadżety dla panów prezentowane przez atrakcyjnych i wysportowanych modeli.

W jednym z badań czytelnicy mieli ocenić, czy w ciągu dnia myślą o tym, jak wyglądają. Pytanie to zadano im ponownie po roku. Ci, którzy ciągle mieli kontakt z męską prasą, częściej odpowiadali na nie twierdząco. Czy oznacza to, że mężczyźni ci zastanawiali się, czy wyglądają, jak np. facet z reklamy motocykli? Nic podobnego. Z kolejnych badań wynika, że to, kto reklamował motocykle, było tym panom zupełnie obojętne.

Jak się okazało, obawy związane z własnym wyglądem wywołują u mężczyzn raczej… wizerunki kobiet. Badania pokazują, że im atrakcyjniejsza dziewczyna jest na zdjęciu, tym mocniej mężczyzna martwi się: „Czy taka dziewczyna mnie zechce?”.