Putin dotarł do Korei Północnej i rozpoczął spotkanie z Kim Dzong Unem - przekazał Reuters, cytując tamtejszą Koreańską Centralną Agencję Prasową. Rosyjskie służby informacyjne zwróciły uwagę na "oficjalną uroczystość powitania" obu przywódców.

Reuters, powołując się na Koreańską Centralną Agencję Prasową (KCAP), przekazał, że prezydent Rosji Władimir Putin wylądował w Korei Północnej.

"Putin i Kim wymienili głęboko ukryte myśli i otworzyli swoje umysły" - czytamy w depeszy KCAP. Agencja dodała, że przywódcy Korei Północnej i Rosji odbyli "przyjacielską pogawędkę".

Jak przekazała rosyjska agencja informacyjna RIA, Władimir Putin powiedział Kim Dzong Unowi, że "bardzo docenia (północnokoreańskie - przyp. red.) spójne i niezachwiane wsparcie rosyjskiej polityki, włączając w to ukraiński kierunek".

Zdaniem Putina, Rosja walczy od dekad z "hegemonistycznym i imperialistyczną" polityką Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Podpisano umowę

Jak powiedział Władimir Putin, po trwających około dwóch godzin rozmowach z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w Pjongjangu, "podpisana dziś umowa o wszechstronnym partnerstwie strategicznym przewiduje m.in. wzajemną pomoc w przypadku agresji na jedną ze stron tej umowy".

Putin oznajmił również, że Rosja nie wyklucza rozwijania współpracy wojskowo-technicznej z Koreą Północną w ramach tego porozumienia - przekazały rosyjskie media, podkreślając, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych zajęły dużą część spotkania.

Przywódca Korei Płn. miał oświadczyć, że porozumienie ma "charakter pokojowy i obronny".

Rosja i Korea Północna podpisały również umowy o współpracy w dziedzinach opieki zdrowotnej, edukacji medycznej i nauki - podały rosyjskie media państwowe, powołując się na stronę internetową Kremla.

Sprzeciwiamy się praktyce stosowania sankcji i ograniczeń motywowanych politycznie. Takie bezprawne działania tylko podważają globalny system gospodarczy i polityczny - powiedział Putin na zakończenie spotkania z Kim Dzong Unem.

Która godzina jest w Pjongjangu?

W Pjongjangu jest 7 godzin później niż w Polsce. Gdy u nas jest godz. 7:00, w Korei Północnej jest 14:00.

Pierwsza taka wizyta od prawie ćwierć wieku

Podróż Władimira Putina do Korei Północnej jest pierwszą jego wizytą w Pjongjangu od 2000 roku. We wrześniu 2023 roku Kim Dzong Un był w Moskwie.

Rosyjski dyktator będzie rozmawiał ze swoim koreańskim odpowiednikiem m.in. o współpracy wojskowej. Agencja Reutera, powołując się na ocenę doradcy Putina Jurija Uszakowa, podaje, że Rosja i Korea Północna mogą w najbliższych dniach zawrzeć "umowę o partnerstwie", która obejmie również zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i "nie będzie skierowane przeciwko żadnemu państwu trzeciemu".

W drugiej połowie tygodnia, po wizycie w Korei Północnej, głowa Kremla uda się w podróż do Wietnamu.