Jacek Międlar zatrzymany na lotnisku w Londynie. Po raz kolejny

Sobota, 24 czerwca 2017 (11:21)

Były ksiądz katolicki i aktywista narodowy Jacek Międlar poinformował na Twitterze, że został zatrzymany przez brytyjskie służby graniczne na lotnisku Luton pod Londynem. Jak wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej, zatrzymano również Piotra Rybaka. To nie pierwsza sytuacja, kiedy Międlarowi uniemożliwia się wjazd na Wyspy.

Według nagrań zamieszczonych na Facebooku, Międlarowi w momencie zatrzymania towarzyszyło dwóch innych mężczyzn. Według informacji PAP są to: Piotr Rybak, w przeszłości prawomocnie skazany na trzy miesiące więzienia za spalenie kukły Żyda podczas manifestacji Obozu Radykalno-Narodowego (wykonanie wyroku zostało wstrzymane; sąd penitencjarny rozpatrzy jego wniosek o dozór elektroniczny 26 czerwca), oraz Krzysztof Małkiewicz.

Międlar, Rybak i Małkiewicz mieli wziąć udział w sobotę w antymuzułmańskiej demonstracji w Birmingham, zorganizowanej przez radykalnie prawicowy ruch Britain First (BF), który zasłynął w przeszłości m.in. planem wprowadzenia "chrześcijańskich patroli" w miejscowościach, w których mieszka także mniejszość muzułmańska.

W programie wyborczym BF podkreślono, że członkowie partii są "przeciwko doktrynie i religii islamu (...), która promuje nienawiść, przemoc i nietolerancję", oraz chcą "ochronić ten kraj przed politycznie poprawnym multikulturowym szaleństwem Unii Europejskiej".

Jacek Międlar zatrzymany na lotnisku w Wielkiej Brytanii

Były katolicki duchowny i narodowy aktywista Jacek Międlar został zatrzymany na lotnisku Stansted w Londynie - poinformowały Polską Agencję Prasową źródła w brytyjskiej policji. Mężczyzna miał wziąć udział w wiecu radykalnego ugrupowania Britain First. Wieczorem Międlar poinformował na Facebooku,... czytaj więcej

Pytane w piątek o planowany przyjazd Międlara, brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że nie komentuje pojedynczych przypadków, jednak "oczekuje, że osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii będą szanowały nasze wspólne wartości". Minister spraw wewnętrznych (Amber Rudd) ma uprawnienia do zablokowania wjazdu danej osoby, jeśli uważa, że jej obecność w Wielkiej Brytanii nie służy dobru publicznemu - dodano.

O zatrzymanie Międlara i Rybaka apelowała także m.in. brytyjska organizacja Hope Not Hate walcząca z mową nienawiści.

To nie pierwsze zatrzymanie Międlara

Międlar został także zatrzymany w lutym, kiedy odmówiono mu wjazdu do Wielkiej Brytanii na lotnisku Londyn Stansted i zmuszono do powrotu do Polski.

Uważamy, że planowane przez Pana działania w Wielkiej Brytanii stanowią poważne zagrożenie dla społeczeństwa i mogą zwiększyć napięcia między lokalnymi społecznościami - napisały wówczas służby graniczne w oficjalnym liście, tłumacząc przyczyny decyzji.

Jak dodano, "dostępne informacje potwierdzają, że wcześniej angażował się Pan w (radykalnie prawicowe) działania w Polsce, które skutkowały zakłóceniem porządku publicznego na dużą skalę i zwiększonymi napięciami społecznymi".

Kontrowersyjny (ex)ksiądz

W kwietniu 2016 roku ksiądz Międlar odprawiał mszę świętą z okazji obchodów 82. rocznicy powstania Obozu Radykalno-Narodowego w Białymstoku. Jak podawały regionalne media, w kazaniu nazwał on narodowo-katolicki radykalizm "chemioterapią dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski".

Po tych uroczystościach ks. Międlar dostał od przełożonych całkowity zakaz wystąpień publicznych. Pod koniec września 2016 roku wystąpił ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

W listopadzie 2016 roku podczas przemówienia we Wrocławiu nawoływał do wojny z "lewactwem, żydostwem i komunizmem, które wciąż panoszy się po naszej ojczyźnie". Czy to przypadek, że Mark Zuckerberg (współzałożyciel Facebooka) jest Żydem i kasuje patriotyczne, katolickie i narodowe profile? Czy to jest przypadek? - pytał.

Na swojej stronie internetowej ostatnio oskarżał Episkopat Polski o "zdradę Polski" i "rękami Caritasu sprowadzanie do Polski islamistów".

APA

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat