Irlandzka policja zwolniła trzy z siedmiu osób aresztowanych w związku z podejrzeniem planowania zabójstwa szwedzkiego rysownika Larsa Vilksa, który przedstawił proroka Mahometa jako psa. Bliższych szczegółów nie podano poza tym, że początkowo podejrzanymi byli czterej mężczyźni i trzy kobiety w wieku od ok. 20 do ok. 40 lat.

Źródła w służbach bezpieczeństwa potwierdziły agencji Reutera, że dochodzenie jest prowadzone w sprawie planów zabicia Larsa Vilksa. Za jego głowę iracka grupa powiązana z Al-Kaidą oferowała w 2007 r. nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów.

Karykatury Vilksa w sierpniu 2007 roku opublikował dziennik "Nerikes Allehanda" wychodzący w regionie Oerebro, na zachód od Sztokholmu. Były one ilustracjami do artykułu o wolności słowa. Szwedzki plastyk narysował karykaturę na fali protestów po podobnej publikacji w duńskiej prasie w 2006 roku.

Dla muzułmanów tworzenie wizerunków ludzi i innych istot żywych jest zabronione, a sportretowanie proroka Mahometa, zwłaszcza w szyderczej formie, stanowi szczególne bluźnierstwo.