W bazie lotniczej niedaleko irackiego miasta Al-Hawidża w prowincji Kirkuk odnaleziono masowe groby, w których znajduje się najmniej 400 ciał. Od 2013 roku do początku października tego roku teren był okupowany przez tzw. Państwo Islamskie (ISIS).

W bazie lotniczej niedaleko irackiego miasta Al-Hawidża w prowincji Kirkuk  odnaleziono masowe groby, w których znajduje się najmniej 400 ciał. Od 2013 roku do początku października tego roku teren był okupowany przez tzw. Państwo Islamskie (ISIS).
Jeden z grobów przykryty iracką flagą /STR/EPA /PAP/EPA

Według gubernatora prowincji Kirkuk Rakana Saida baza została przekształcona w pole egzekucyjne.

Odnalezione osoby były cywilami lub członkami irackich sił specjalnych. Niektóre z ciał były ubrane w kombinezony, które bojownicy ISIS zakładali osobom przeznaczonym na egzekucję.

Gen. Mortada al-Luwaibi powiedział, że masowe groby zostały odnalezione przez irackie wojsko po złożeniu zeznań przez świadków. Jednym z nich był pasterz Khalaf Luhaibi. Wyjawił, że bojownicy ISIS strzelali lub podpalali żywcem swoje ofiary.

Wojsko irackie do tej pory odnalazło dziesiątki masowych grobów na terenach, które wcześniej okupowało Państwo Islamskie. Według dziennikarzy agencji Associated Press, może się w nich znajdować od 5,2 tys. do 15 tys. ciał ofiar. 

(just.)