H5N1 znów atakuje w Turcji

Niedziela, 8 stycznia 2006 (18:30)

Mamy pięć kolejnych osób chorych na ptasią grypę – potwierdziły władze Turcji. Troje zarażonych przebywa w szpitalu w stolicy kraju, Ankary. Wirus zabił w Turcji już trójkę dzieci – to pierwsze ofiary choroby poza Azją.

Chorobę stwierdzono w Ankarze u dwójki dzieci i jednej dorosłej osoby. Testy potwierdziły obecność wirusa także u dwójki dzieci z miejscowości Van na wschodzie kraju. Badania potwierdziły, że chorzy zarazili się niezwykle groźną odmianą wirusa, H5N1.

To H5N1 zabija na wschodzie Turcji – potwierdziły to badania laboratoryjne, o których poinformowała Komisja Europejska. Ptasią grypę wykryto w dwóch nowych regionach kraju. Do szpitala trafiły kolejne osoby, u których podejrzewa się chorobę. czytaj więcej

Wiadomo jednak, że śmiertelny szczep zabił w Turcji już trzy osoby. Nigdy nie myśleliśmy, że nasze kurczęta zachorują – zawsze były zdrowe, nie zauważyliśmy niczego niezwykłego, a okazało się, że były trucizną dla naszych dzieci - mówi ojciec ofiar ptasiej grypy.

Turcja to już szósty kraj, w którym stwierdzono obecność H5N1. Na miejscu jest komisja ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, która próbuje ustalić źródła zarażenia, a także czy doszło do przeniesienia się wirusa z człowieka na człowieka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

AFP