Piłkarze Szwajcarii sprawili na zakończenie udziału w mistrzostwach Europy sporą niespodziankę. W meczu o honor pokonali 2:0 (0:0) Portugalię. To był ich prezent dla trenera Koebi Kuhna, który po raz 72. i ostatni prowadził reprezentację ich kraju.

Trener Portugalii Luiz Felipe Scolari do składu zespołu na spotkanie ze Szwajcarią powołał tylko trzech piłkarzy, którzy grali w dwóch poprzednich meczach. W zespole zabrakło m.in. Cristiano Ronaldo, Deco i Simao Sabrosy.

"Rezerwowi" Portugalii od początku spotkania uzyskali lekką przewagę, Szwajcarzy popełniali sporo błędów w środkowej strefie boiska i często tracili piłkę. Dwa razy groźnie strzelił Portugalczyk Helder Postiga, Szwajcarzy odpowiedzieli główką w wykonaniu Hakana Yakina.

Reprezentacja Portugalii także nie wystrzegła się błędów, szczególnie w obronie. Kilka razy napastnicy Szwajcarii bez problemów dochodzili do sytuacji strzeleckich, ale żadnej nie wykorzystali. Za to sporo pracy miał bramkarz Szwajcarii Pascal Zuberbuehler, który dobrymi interwencjami ratował zespół przed utratą bramki.

Obraz gry mógł ulec zmianie, gdy w 36. minucie Helder Postiga umieścił piłkę w szwajcarskiej bramce. Jednak sędzia spotkania bramki nie uznał, choć powtórka sytuacji pokazała, że spalonego nie było.

Drugą połowę meczu Szwajcarzy rozpoczęli od zmasowanych ataków na bramkę Ricardo, ten jednak dość długo nie dawał się pokonać. Portugalczycy, pewni awansu do ćwierćfinału, marnowali dobrze okazje do zdobycia bramki. Nie popisał się w 52. minucie Nani będąc sam na sam z bramkarzem, pięć minut później fatalnie spudłował Ricardo Quaresma.

Takich okazji nie marnowali Szwajcarzy. Ricardo skapitulował po raz pierwszy po błędzie swoich obrońców, którzy 71. minucie nie upilnowali Hakana Yakina, który celnie strzelił między nogami bramkarzowi Betisu Sevilla.

Po raz drugi Ricardo wyjął piłkę z bramki po rzucie karnym podyktowanym za faul Fernando Meiry na wprowadzonym na boisko w 61. minucie Tranquillo Barnetcie. Strzelał Hakan Yakin, który zdobył w turnieju trzy bramki.

Bramki: 1:0 Hakan Yakin (71), 2:0 Hakan Yakin (83-karny).

Składy:

Szwajcaria: Pascal Zuberbuhler - Stephen Lichtsteiner (83. Stephane Grichting), Patrick Mueller, Philippe Senderos, Ludovic Magnin - Valon Berhami, Gelson Fernandes, Gokhan Inler, Johan Vonlanthen (60. Tranquillo Barnetta) - Hakan Yakin (86. Ricardo Cabanas), Eren Derdiyok.

Portugalia: Ricardo A. Martins - Luis Miguel Brito, Kleper L. Pepe, Bruno Alves, Paulo Ferreira (41. Jorge Ribeiro) - Fernando Meira, Miguel Veloso (71. Nuno Gomes), Raul Meireles - Luis Carlos Nani, Ricardo Quaresma, Helder Postiga (74. Hugo Almeida).