Francuskich internautów zaalarmowała fałszywa informacja o katastrofie kolejowej. Miało w niej zginąć ponad 100 osób. Wiadomość zamieściły na swojej stronie internetowej, prawdopodobnie przez pomyłkę, tamtejsze koleje państwowe SNCF.

Dziś rano na stronie SNCF, państwowych linii kolejowych, pojawił się dramatyczny komunikat o gigantycznej katastrofie kolejowej we Francji. Z nieznanych powodów doszło dziś około godziny 8.00 do wybuchu na pokładzie TGV nr 1234 w pobliżu Macon (na północ od Lyonu). Pierwsze szacunki służb ratunkowych mówią o 102 ofiarach śmiertelnych i 380 rannych. Wszystkie ofiary przetransportowano do szpitali w Macon - taki komunikat pojawił się na stronie www.sncf.fr. Podano też numer infolinii SNCF dla bliskich ofiar wypadku.

SNCF sprostowała niedługo potem w rozmowie z agencją AFP, że wiadomość ta jest całkowicie nieprawdziwa. Służby prasowe kolei państwowych tłumaczą, że fikcyjna informacja nie wynikała z działania piratów komputerowych, ale z wewnętrznej pomyłki informatycznej. Robimy często symulacje kryzysowe, posuwając się nawet do wysyłania tego typu informacji i komunikatów prasowych. Dzisiaj zdarzył się błąd, wskutek którego ta wiadomość znalazła się na naszej stronie internetowej - poinformowała SNCF.