Z systemu informacyjnego Schengen usunięto umieszczoną w nim przez Szwajcarię (jako członka układu Schengen) czarną listę wizową obywateli Libii, na której był m.in. przywódca tego kraju Muammar Kadafi. W odpowiedzi Tripolis odwołał zarządzenie, które zakazywało wydawania wiz wjazdowych do Libii obywatelom krajów Schengen, z wyjątkiem W. Brytanii.

Hiszpańskie MSZ w ogłoszonym komunikacie stwierdza, że Hiszpania jako kraj przewodniczący w tym półroczu Unii Europejskiej wyraża ubolewanie z powodu nieporozumienia między Libią a Szwajcarią oraz przeprasza obywateli libijskich za utrudnienia, jakie mogły być ich udziałem.

Na czarnej liście znalazły się nazwiska libijskiego przywódcy Maumara Kadafiego i niektórych członków jego rodziny - łącznie 188 przedstawicieli libijskich kół rządzących i urzędników.

Między Libią a Szwajcarią trwał od lipca 2008 roku spór dyplomatyczny, który zapoczątkowało aresztowanie jednego z synów Kadafiego, Hanibala, przez szwajcarską policję na podstawie doniesienia dwojga jego szwajcarskich służących. Oskarżyli go o pobicie. Hanibal przez dwa dni pozostawał w areszcie.