Finał głośnej historii: Rosja i Estonia wymieniły szpiegów

Sobota, 26 września 2015 (13:31)

Przetrzymywany przez Rosjan członek estońskich służb bezpieczeństwa Eston Kohver został wymieniony na byłego funkcjonariusza estońskiej policji bezpieczeństwa Alekseia Dressena, skazanego za szpiegostwo na rzecz Rosjan. Do wymiany miało dojść na moście granicznym między Estonią i Rosją.

Skazany za szpiegostwo Eston Kohver został wymieniony na Alekseia Dressena, byłego oficera estońskiej policji bezpieczeństwa, odsiadującego wyrok za przekazywanie tajnych informacji rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa; do wymiany doszło 26 września na moście na przejściu granicznym Kuniczina Gora - podała FSB w raporcie cytowanym przez agencje TASS i BNS.

Informację rosyjskich służb potwierdziło już estońskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Według resortu, Kohver jest już na terytorium kraju. Również strona rosyjska podała, że na jej terytorium znajduje się Dressen wraz z żoną.

W 2012 roku sąd w Tallinie uznał Dressena i jego żonę za winnych zdrady stanu, przekazywania informacji wewnętrznych. Dressen, który wcześniej zajmował wysokie stanowiska w estońskiej agencji bezpieczeństwa narodowego, został aresztowany w związku z podejrzeniem szpiegostwa na rzecz Rosji. Victoria Dressen pracowała jako gospodyni domowa i zajmowała się drobnym biznesem. Według dyrektora generalnego estońskich służb bezpieczeństwa Raivo Aega, przekazywała tajne informacje agentom FSB jako agentka prowadzona przez wydział kontrwywiadu służb rosyjskich.

Kovera natomiast skazano w Rosji za szpiegostwo na 15 lat więzienia. Uznano go za winnego szpiegostwa, a także przemytu broni i nielegalnego przekroczenia granicy. Estończyk nie przyznał się do winy. Jego proces, który rozpoczął się pod koniec lipca, toczył się przy drzwiach zamkniętych.

Estońska służba bezpieczeństwa twierdzi, że 5 września 2014 roku jej funkcjonariusz Eston Kohver został pozbawiony wolności na terytorium Estonii w pobliżu punktu kontrolnego Luhamaa na granicy estońsko-rosyjskiej i uprowadzony przez niezidentyfikowanych ludzi, którzy przybyli z Rosji. Kohverowi, jak twierdzą władze w Tallinie, grożono bronią. Z kolei według strony rosyjskiej, Estończyk został zatrzymany na terytorium Rosji, w rejonie Pskowa.

(edbie)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat