Nie tylko Polacy zmagają się z falą dokuczliwych upałów. Wysokie temperatury nękają całą Europę. Do tego stopnia, że w kilku krajach padły rekordy ciepła. Mowa o Niemczech i Czechach. Meteorolodzy przewidują też, że dziś i jutro słupki rtęci wskażą nienotowane wcześniej temperatury we Francji, Włoszech i Hiszpanii.

Wczoraj informowaliśmy o nowym rekordzie ciepła w Polsce. W Radzyniu w województwie lubuskim zanotowano 38,2 stopnia Celsjusza! U naszych sąsiadów było jeszcze cieplej. W miejscowości Coschen w Brandenburgii termometry wskazały 38,6 stopni Celsjusza, a w Czechach było z kolei 38,9 stopni.

Jak podaje BBC, to dopiero początek. Dziś w Francji i Szwajcarii temperatura ma wzrosnąć do 40 stopni. Francuskie służby już wydały ostrzeżenia dotyczące grożących życiu upałów. W 2003 roku, gdy Francja zmagała się z wyjątkowo ciepłym upałem, odnotowano 15 tys. związanych z tym zgonów.

Rekord padnie również we Włoszech?

Przed upałami ostrzegają też Włosi. Dziś w sześciu miastach Włoch, w tym w Rzymie i Florencji obowiązywać będzie drugi, czerwony stopień alarmu z powodu upałów. W piątek liczba miast, gdzie panować będą rekordowe temperatury do 42 stopni, wzrośnie do 16. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia czerwony alert oznacza najwyższy poziom zagrożenia dla całej ludności, a nie tylko dla osób najsłabszych i chorych.

Meteorolodzy podkreślają, że także, jak na Włochy, gdzie lato jest zwykle bardzo gorące, obecna fala upałów będzie rekordowa. W ciągu 48 godzin zapanują temperatury, które "przejdą do historii"- powiedział synoptyk Andrea Vuolo. Dodał, że utrzymywać się one będą przede wszystkim w centrum i na północy kraju. 

Po raz pierwszy w dziejach włoskiej meteorologii w czerwcu zostanie zanotowany, a nawet przekroczony pułap 40 stopni - stwierdził.

Ekspert zaznaczył, że wyjątkowość obecnej sytuacji polega na tym, że notowane w minionych dekadach i stuleciach fale upałów miały miejsce zawsze w lipcu i sierpniu. Nigdy zaś nie było to w czerwcu, a tym bardziej w centrum i na północy- zaznaczył Vuolo.

Włoski Czerwony Krzyż uruchomił specjalną bezpłatną infolinię, pod którą mogą zgłaszać się osoby potrzebujące pomocy lub rady.

Nadzwyczajny plan kryzysowy przygotowały na najbliższe dni władze Rzymu. Przewiduje on kampanię informacyjną na temat zagrożenia dla zdrowia, pomoc dla seniorów i chorych.

W Hiszpanii władze obawiają się nie tylko o swoich obywateli, ale o duże prawdopodobieństwo wystąpienia pożarów w tamtejszych, wysuszonych lasach. W piątek, w niektórych regionach, może być tam nawet 45 stopni!

Wina zmiany klimatu?

Jak pisze BBC, trudno wykazać, że przyczyną fali upałów jest zmiana klimatu. Eksperci wskazują jednak, że w związku z ociepleniem fal gorąca będzie coraz więcej. Z pomiarów wynika, że od XIX wieku średnia temperatura powierzchni Ziemi wzrosła o jeden stopień.

Z kolei instytut klimatologii w Poczdamie twierdzi, że pięć najgorętszych lat na Ziemi - od 500 lat - odnotowano w XXI wieku.