Donald Trump: Test irańskiej rakiety podważa porozumienie nuklearne

Niedziela, 24 września 2017 (09:06)

Przeprowadzony przez Iran test nowego pocisku balistycznego podważa międzynarodowe porozumienie z Teheranem w sprawie broni jądrowej - twierdzi amerykański prezydent. Donald Trump oskarża Iran o współpracę z Koreą Północną. "Iran przeprowadził właśnie próbę rakiety balistycznej, która może dotrzeć do Izraela. Oni współpracuję także z Koreą Północną. Tak naprawdę nie mamy porozumienia" - napisał na Twitterze prezydent USA.

Wczoraj władze Iranu poinformowały o przeprowadzeniu udanego testu nowego pocisku balistycznego. Jak twierdzą irańscy wojskowi, rakieta Chorramszahr ma zasięg dwóch tys. km i jest zdolna do przenoszenia kilku głowic bojowych.

W piątek rakieta balistyczna została pokazana podczas parady wojskowej w Teheranie. W swoim przemówieniu podczas uroczystości irański prezydent Hasan Rowhani zapewnił, że "Iran zamierza rozbudować swój arsenał rakietowy" i "nie potrzebuje na to zgody innych państw".

Ostre słowa Trumpa o Iranie

Korea Północna na forum ONZ grozi Stanom Zjednoczonym atakiem rakietowym

Szef dyplomacji Korei Północnej grozi bronią atomową na forum ONZ. Ri Jong Ho oświadczył, że prezydent Donald Trump nazywając Kim Dzong Una "Rocket Man" sprawił, iż "wizyta północnokoreańskich rakiet w całych USA jest nieunikniona". czytaj więcej

We wtorek, w swoim pierwszym wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, prezydent Donald Trump oskarżył Iran o prowadzenie polityki destabilizującej cały Bliski Wschód. Władze w Teheranie nazwał "morderczym reżimem". Mówił o Iranie jako o wyczerpanym ekonomicznie "awanturniczym państwie", którego głównym artykułem eksportowym jest przemoc. Donald Trump podkreślił też, że porozumienie społeczności międzynarodowej z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego było jedną z najgorszych i najbardziej jednostronnych transakcji, do jakich kiedykolwiek przystąpiły Stany Zjednoczone. Uznał to porozumienie za powód do wstydu dla Stanów Zjednoczonych i zagroził jego zerwaniem.

Zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne między Iranem a sześcioma mocarstwami (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy) ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

(ug)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF FM/PAP